Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Saksamaa saadab esimest korda välja riigis sündinud inimesi

Saksa politseinikud.
Saksa politseinikud. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Saksamaa võimude teatel saadetakse lähiajal riigist välja kaks terrorismikahtlusega meest. Juhtumi teeb Saksamaa kontekstis ajalooliseks asjaolu, et esimest korda saadetakse riigist välja inimesed, kes on Saksamaal sündinud, kuid kelle vanemad on sisserändajad.

27-aastane alžeeria juurtega mees ja 22-aastane nigeeria taustaga mees peeti kinni eelmisel kuul kahtlustatuna terrorirünnaku kavandamises, vahendasid BBC ja The Local.

Politseireidi käigus leiti meeste elukohtadest Göttingeni linnas tulirelv ja äärmusrühmituse ISIS lipp.

Samas pole meestele ühtegi ametlikku süüdistust esitatud - kriminaalmenetlus lõpetati, sest politseil ei olnud võimalik tõestada, et mehed terrorirünnakut kavandasid. Politsei hinnangul on kaks meest aga sellest hoolimata ohtlikud.

Alam-Saksi liidumaa siseminister Boris Pistorius selgitas, et väljasaatmised leiavad aset niipea kui võimalik, kuid kindlasti enne aprilli keskpaika.

Pistoriuse sõnul on väljasaatmist puudutavaid läbirääkimisi Alžeeria ja Nigeeria võimudega juba alustatud ning kahe mehe suhtes kehtestatakse eluaegne riiki naasmise keeld, mis tähendab, et Saksamaale ei tohi nad kunagi tagasi tulla.

Hetkel pole siiski veel selge, kas mehed on üritanud väljasaatmist kuidagi kohtukaebuse abil pidurdada.

Saksamaa määratleb inimese kodakondsust tema vanemate või vanema kodakondsuse alusel ning sünnikohta üldjuhul kodakondsuse määratlemisel määrava tähtsusega asjaoluks ei peeta.

Saksa võimud on olnud kõrgendatud valmisolekus alates eelmise aasta 19. detsembris toimunud Berliini terrorirünnakust, kus ISIS-ele truudust vandunud Tuneesia päritolu noormees Anis Amri kihutas veoautoga jõuluturule. Rünnakus sai surma 12 inimest.

24-aastane Amri lasti neli päeva hiljem Milanos Itaalia politseinike poolt maha.

Amri puhul on teada, et tema varjupaigataotlusele oli eitavalt vastatud juba pool aastat enne rünnakut, kuid meest polnud seoses Tuneesia bürokraatiast tulenevate asjaoludega suudetud ikka veel riigist välja saata.

Juhtumi tõttu intensiivistas liidukantsler Angela Merkeli valitsus veelgi rohkem kokkulepete sõlmimist Aafrika riikidega, et viimased oma kodanikest migrante tagasi võtaksid. Vastavaid läbirääkimisi oli peetud ja kokkuleppeid sõlmitud juba varem ning näiteks Põhja-Aafrika riikide puhul on teada, et toimivate tagasivõtulepete sõlmimisele üritab Berliin aidata kaasa ka nimetatud riikidele rahalist abi pakkudes.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: