Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Volinik: EL-i riigid võiks julgemalt väljasaatmist ootavaid migrante kinni pidada

Migrantide kinnipidamislaager Kreekas Lesbose saarel.
Migrantide kinnipidamislaager Kreekas Lesbose saarel. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Euroopa Liidu liikmesriigid võiksid pidada kinni rohkem migrante, kelle varjupaigataotlusi ei rahuldata, et vältida nende põgenemist enne väljasaatmist, ütles Euroopa Komisjoni migratsioonivolinik Dimitris Avramopoulos neljapäeval.

Aastatel 2014 kuni 2016 saabus üle Vahemere EL-i 1,6 miljonit põgenikku ja migranti. Nüüd püüab liit takistada nende saabumist ja saata rohkem inimesi tagasi nende kodumaale, vahendas Reuters.

"Tagasisaatmiste hulk peab suurenema," ütles Avramopoulos uute Euroopa Komisjoni ettepanekute esitlemisel.

"Liikmesriigid peaksid kasutama võimalust paigutada migrandid kinnipidamisasutustesse, kui on oht, et nad põgenevad, või ajaks, mil kestab tagasisaatmise protseduur," lisas ta.

Inimõiguste organisatsioon Amnesty International kritiseeris seda ettepanekut. "Ebaseaduslike sisserändajate kinnipidamine peaks olema viimane variant," ütles organisatsiooni Euroopa Liidu osakonna juht Iverna McGowan.

Brüsseli hinnangul on praegu EL-is umbes miljon  inimest, kes tuleks välja saata, kuid vaid umbes kolmandik neist saadetakse ka päriselt nende kodumaale tagasi.

Samal ajal kui EL-il on oma minimaalsed standardid tagasisaatmiseks, on osadel liikmesriikidel rangemad reeglid, mida võiks Komisjoni hinnangul protsessi kiirendamiseks leevendada.

Komisjon soovitab muu hulgas lühendada kaebuste tähtaegu ning anda välja tagasisaatmise otsuseid, millel pole aegumistähtaegu. Komisjon märkis ka, et EL-i liikmesriigid peaksid olema julgemad kasutama võimalust pidada migrante enne nende väljasaatmist kinni vajadusel maksimaalselt lubatud ajaks ehk 18 kuuks.

"Seda ei tohiks kunagi pidada millekski koonduslaagri sarnaseks," ütles Avramopoulos.

"Need, kellel pole õigus saada pagulase staatust, tuleb tagasi saata. Seniks aga peavad nad kuskil olema - väga inimväärikates tingimustes -, et vältida nende põgenemist," lisas ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: