Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Bundestag karmistas Saksamaa asüüliseadust

Süürlased aprillis Saksamaale Friedlandi põgenikelaagrisse saabumas.
Süürlased aprillis Saksamaale Friedlandi põgenikelaagrisse saabumas. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Saksamaa parlament kiitis neljapäeva õhtul heaks vastuolulise seadusemuudatuste paketi, mis näeb ette karmimad reeglid asüülitaotlejaile, muu hulgas saavad immigratsiooniametnikud õiguse analüüsida migrantide mobiiltelefonis leiduvaid andmeid.

Seadusemuudatustega piiratakse nende varjupaigataotlejate liikumisvabadust, kes ei ole saanud luba riiki jääda ega lahku Saksamaalt vabatahtlikult. Samuti kehtivad piirangud neile, kes oma isiku kohta valeinfot on andnud, vahendas The Local.

Neid, kellel on väike võimalus varjupaiga saamiseks, võidakse kohustada jääma immigratsiooniasutusse, kuni nende asüüliprotsess on lõppenud.

Väljasaatmist ootavaid inimesi tohib nüüdsest pidada kinni kümme päeva varasema nelja asemel. Neid deporteeritavaid, keda peetakse ohtlikuks, jälgitakse edaspidi elektrooniliste jalavõrude kaudu.

Üks kõige vastuolulisemaid meetmeid annab riiklikule migratsiooni- ja pagulasametile (BAMF) õiguse analüüsida isiku tuvastamist võimaldavate dokumentideta varjupaigasoovijate mobiiltelefonis leiduvaid andmeid. See peaks aitama nende isikut kindlaks teha. Samuti saab BAMF õiguse edastada ohu korral asüüliprotsessi kohta tundlikku infot, näiteks terviseandmeid, teistele ametitele.

Meetmed on mullu detsembris toimunud Berliini terrorirünnaku tagajärg. Ründaja Anis Amri asüülitaotlus oli tagasi lükatud ja võimud pidasid teda ka ohtlikuks, kuid ametnikel ei õnnestunud saada Tuneesiast dokumente, mis võimaldanuks teda välja saata.

Inimõiguslaste ja opostisiooniparteide arvates rikuvad uued reeglid inimõigusi. Põgenikke toetav ühing Pro Asyl teatas, et uus seadus muudab Saksamaa riigiks, mis eelkõige saadab põgenikke välja, mitte ei võta neid vastu. Amnesty International nimetas reformi põhiõiguste laialdaseks rikkumiseks.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: