Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Merkel kutsus säilitama tülis Türgiga rahu

{{1488810522000 | amCalendar}}
Türgi peaministri Binali Yildirimi kõne Oberhausenis 18. veebruaril.
Türgi peaministri Binali Yildirimi kõne Oberhausenis 18. veebruaril. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel kutsus esmaspäeval säilitama eskaleeruvas tülis Türgiga rahu.

"Tahan meie Türgi partneritele öelda: räägime avameelselt ja kriitiliselt, kuid peame meeles meie lähedaste suhete erilist tähendust ning säilitame külma pea," ütles Merkeli kõneisik Steffen Seibert.

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan nimetas eelmisel nädalal Saksamaa keeldu lubada oma ministritel korraldada Saksamaal kampaaniaüritusi "natslikuks tavaks".

"Natsidega võrdlemine on alati absurdne ja kohatu, sest need viivad vaid ühe asjani - natside inimsusevastaste kuritegude pisendamiseni," lausus Seibert.

Ka Saksa välisminister Sigmar Gabriel rõhutas esmaspäeval vajadust normaliseerida "äärmiselt pinevad" suhted Türgiga.

Gabriel suhtus skeptiliselt mitme Euroopa Liidu riigi üleskutsetesse kaaluda blokiüleste reeglite kehtestamist välisriikide poliitikute kampaaniaürituste kohta.

Türgi ja Saksamaa suhteid on pingestanud Türgi ministrite soov korraldada Saksamaal ja mujal kampaaniaüritusi enne aprillikuist referendumit presidendi võimu suurendamise üle.

"Igal riigil on oma arvamus, meil Saksamaal on olukord õiguslikult täiesti selge," ütles Gabriel enne EL-i välisministrite kohtumist. "Minu arvates on kõige olulisem, et kõik kasutaksid olemasolevaid võimalusi suhete normaliseerimiseks."

Slovakkia väliministri Miroslav Lajčáki sõnul näitab vastuoluline olukord, et Euroopas pole piisavalt reegleid ja standardeid, mis näitaksid, kuidas kontinendil suhtutakse EL-i mittekuuluvate riikide poliitikute üritustesse.

"On aeg seda arutada. Minu arvates peaksid reeglid olemas olema. Need oleksid üsnagi piiravad, sest nagu näeme, võib sellest tekkida tohutu kahju."

Berliin: Erdoğani natsiviited on vastuvõetamatud

Saksa riigikantselei taunis esmaspäeval Türgi presidenti Recep Tayyip Erdoğani, kes võrdles tema ministritele kehtestatud kihutuskoosolekute keeldu Saksamaal "natsitavadega" ning nimetas võrdlust "täiesti vastuvõetamatuks".

"Saksa valitsus teeb selle Türgile täiesti selgeks," lubas riigikantselei personaliülem Peter Altmaier Saksa rahvusringhäälingule ARD. "Pole mingit põhjust, miks me peaksime lubama end selle teemaga seoses sarjata."

Mitme Saksa piirkonna kohalikud võimud keelasid nädalavahetusel Türgi ministrite kampaaniaüritused Türgi presidendi võimu laiendamise toetuseks eelseisval referendumil.

Otsus tõi kaasa president Erdoğani terava kriitika.

"Teie tegevus ei erine natside praktikast minevikus," ütles Erdoğan naiste meeleavaldusel Istanbulis enne 16. aprilli rahvahääletust põhiseadusmuudatuste üle, mis laiendaksid presidendi volitusi.

"Ma arvasin, et (natside praktika) on ammu selja taha jäetud. Me eksisime," lausus ta.

Belgia välisminister nimetas Erdoğani Saksa-süüdistusi "totruseks"

Belgia välisminister Didier Reynders nimetas esmaspäeval "totruseks" Türgi presidendi süüdistust Saksamaa "natslikes tavades" pärast Saksa kohaliku omavalitsuse otsust mitte lubada Türgi ministril piirkonnas kampaaniat teha.

Reynders ütles Euroopa Liidu välisministrite kohtumisel, et Belgia ei ole saanud taotlusi Türgi ametiisikute kampaaniaürituste korraldamiseks, ent kui need peaksid laekuma, peavad küsimuse otsustama kohalikud omavalitsused lähtudes julgeolekukaalutlustest.

"Mõistan hukka härra Erdoğani reaktsiooni. On totter öelda midagi sellist Saksamaa kohta," ütles Belgia välisminister. "See viide puudutas minevikku, praegu ei ole Saksamaa tegelikkus selline ja me oleme selles veendunud."

Neljas Saksa linn tühistas Türgi ministri kihutuskoosoleku

Esmaspäeval selgus, et Türgi valitsusliikme kavandatud kihutuskoosoleku president Erdoğani volitusi laiendava referendumi toetuseks on keelanud ära juba neljas Saksa linn.

Hamburgi politsei teatas esmaspäeval, et hoones, kus Türgi välisminister Mevlüt Çavuşoğlu kavatses teisipäeval esineda, "avastati tõsised puudused tuleohutusnõuete täitmisel ja selle kasutamine keelati otsekohe".

Enne seda olid Türgi ministrite kampaaniaürituste ärajätmisest erinevatel põhjustel teatanud Köln, Gaggenau ja Frechen.

Gabriel: EL ei ole huvitatud Türgi ittatriivimisest

Saksa välisminister Sigmar Gabriel märkis esmaspäeval, et Euroopa Liidu riikide huvides on mitte lasta NATO partneril Türgil "kaugemale itta triivida".

Gabriel ütles pärast EL-i välis- ja kaitseministrite kohtumist, et see on üks põhjus, miks diplomaatiline tüli Türgi poliitikute kavandatud kampaaniaürituste pärast Euroopa riikides vajab deeskaleerimist.

"Isegi ajal, mil Türgis valitses sõjaväeline diktatuur, ei soovinud keegi seada kahtluse alla selle liikmesust NATO-s. Praegu on põhjused samad: me ei soovi Türgi triivimist vales suunas," sõnas Saksa välisminister.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: