Venezuela opositsioon süüdistab president Madurot putšis
Venezuela ülemkohus võttis neljapäeval seadusandliku võimu üle, olles leidnud, et opositsiooni enamusega rahvusassamblee on solvanud kohut võimuvõitluses vasakpoolse presidendi Nicolás Maduroga.
"Nii kaua kui rahvusassamblees jätkub kohtu solvamine ja maksvusetus, teostab parlamentaarset võimu (ülemkohtu) konstitutsioonikoda või organ, mille see määrab õigusriigi põhimõtete maksvust tagama," teatas kohus kolmapäeva õhtul langetatud otsuses.
Venezuelas tulid sotsialistist riigijuhi Nicolas Maduro vastased tänavatele, et protesteerida vaikiva riigipöörde vastu.
Kohus leidis 2016. aasta augustis, et parlamendis enamuses olev opositsioon solvab kohut kolme valimispettuses süüdistatud seadusandja ametissekinnitamisega. Opositsiooni väitel on süüdistuse eesmärk tema võimu kärpida.
Kongressi spiiker süüdistab presidenti putšis
Venezuela rahvusassamblee spiiker süüdistas seoses ülemkohtu otsusega president Madurot riigipöörde korraldamises.
"Nicolás Maduro on korraldanud Venezuelas putši," ütles assamblee eesistuja Julio Borges parlamendihoone ees peetud tulises kõnes.
Opositsiooni hinnangul "Maduro sülekoerana" toimiv ülemkohus võttis võimu ebaseaduslikult üle.
Caracas tõrjub riigipöördesüüdistust
Venezuela välisministeerium lükkas reedel tagasi süüdistuse, et ülemkohtu samm opositsiooni enamusega rahvusassambleelt võimu ülevõtmiseks on riigipööre, ja nimetas selle väitjaid imperialistideks.
Ülemkohus langetas kolmapäeva õhtul otsuse, millega võeti seadusandlik võim parlamendilt ära ja tugevdati president Nicolás Maduro võimu.
Sammu mõstisid hukka USA, Euroopa Liit, Saksamaa, Ameerika Riikide Organisatsioon (OAS) ja paljud Ladina-Ameerika riigid.
Venezuela väidab, et naaberriikidel on kohustused USA ees, mis Maduro sõnul sepitseb vandenõu tema kukutamiseks.
"Venezuela taunib seda sallimatute, parempoolsete ja imperialismimeelsete Ladina-Ameerika valitsuste kallaletungi USA välisministeeriumi korraldusel," ütles välisministeerium avalduses.
"Väide riigipöördest Venezuelas on vale. Vastupidi, selle institutsioonid on rakendanud korrektiivseid õiguslikke meetmeid opositsioonisaadikute hälbelise, riigipööret õhutava tegevuse lõpetamiseks."
Kriitika- ja hukkamõistutulv aga jätkus ka reedel. Colombia kutsus oma suursaadiku Venezuelast tagasi ja OAS-i pesekretär kutsus kokku kriisikoosoleku.
Tõsist muret väljendas ka ÜRO inimõiguste ülemvolinik Zeid Ra'ad Al Hussein.
OAS ja USA mõistsid Venezuela ülemkohtu tegevuse hukka
Ameerika Riikide Organisatsiooni (OAS) peasekretär Luis Almagro mõistis neljapäeval Venezuela ülemkohtu tegevuse hukka.
"Tegemist on järjekordse hoobiga, millega režiim õõnestab põhiseaduslikku korda riigis ja hävitab demokraatiat," avaldas Almagro arvamust.
"Me peame juhtunut tõsiseks tagasilöögiks demokraatiale Venezuelas," kirjutati omakorda USA välisministeeriumi avalduses.
Ka ÜRO tegi avalduse, milles kutsus Venezuela ülemkohut viimast otsust tühistama ja austama võimude lahususe põhimõtet.
Venezuelas on kestnud poliitiline vastasseis pärast 2015. aastat, kui opositsioon võitis parlamendivalimised.
Toimetaja: Laur Viirand
Allikas: BNS