Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soul: USA kinnitusel ei nõuta Lõuna-Korealt THAAD-i arvete tasumist

{{1493560740000 | amCalendar}}
Raketitõrjesüsteem THAAD Lõuna-Koreas Seongjus.
Raketitõrjesüsteem THAAD Lõuna-Koreas Seongjus. Autor/allikas: Lee Jong-hyeon/News1/Reuters/Scanpix

Lõuna-Korea presidendi kantselei sõnul kinnitas Valge Maja rahvusliku julgeoleku nõunik H.R. McMaster, et Washington ei taotle Soulilt Lõuna-Koreasse paigutatava raketitõrjesüsteemi THAAD paigutamise ja tööshoidmise kulude tasumist.

USA president Donald Trump ütles möödunud nädalal, et kavatseb nõuda liitlasriigilt Lõuna-Korealt miljard dollarit riiki paigutatava raketitõrjesüsteemi eest.

McMaster ja Lõuna-Korea rahvusliku julgeoleku nõunik Kim Kwan Jin vestlesid telefonitsi ning McMaster kinnitas, et kehtiv kahepoolne leping THAAD-i paigutamise ja tööshoidmise kuludest on jätkuvalt jõus, teatas Sinine Maja.

Lõuna-Korea kaitseministeerium on varasemalt öelnud, et USA presidendi Barack Obama ametiajal sõlmitud lepingu alusel eraldab Lõuna-Korea THAAD-i jaoks paiknemiskoha ja vajalikud rajatised, kuid süsteemi paigutamise ja tööshoidmise kulu kannab USA.

Külaelanikud ja politsei kähmlesid THAAD-i paiknemiskohas

Lõuna-Koreas puhkes pühapäeval kähmlus politsei ja külaelanike vahel kohas, kuhu paigutatakse USA raketitõrjesüsteemi THAAD.

Seongji elanikud üritasid peatada kahe USA maavägede kütuseveoki sisenemist THAAD-i paiknemiskohta. Veokid pöördusid meeleavaldajateni jõudmisel ümber ning sõitsid tagasi lähedalasuvasse USA sõjaväebaasi.

Kohaliku meedia teatel oli sündmuskohal umbes 300 külaelanikku ja 800 politseinikku. Mõned elanikud said kähmluses viga või minestasid ning toimetati haiglasse.

USA ja Lõuna-Korea jätkavad Pyongyangi ähvardustest hoolimata õppusi

õuna-Korea ja USA lõpetasid pühapäeval oma iga-aastased ühisõppused, kuid jätkasid eraldi mereväeõppusi, mis on vallandanud Põhja-Korea ähvardused.

Pinged Korea poolsaarel on olnud mitu nädalat haripunktis, märgid viitavad Põhja-Korea võimalikule uuele kaugmaaraketi- või tuumakatsetusele, Washington on aga välistanud selle vastuseks sõjalise löögi andmist.

Pühapäeval lõppenud ühisõppustel Foal Eagle osales 20 000 Lõuna-Korea ja 10 000 USA sõjaväelast. Teine ühisõppus Key Resolve lõppes märtsis. Mõlema stsenaarium oli konflikt Põhja-Koreaga, kuid nii Souli kui ka Washingtoni kinnitusel oli tegu kaitsele suunatud õppustega.

USA: Põhja-Korea on teiste seas ohuks ka Hiinale

USA presidendi rahvusliku julgeoleku nõuniku sõnul pole Põhja-Korea "suureks ohuks" ainult Ühendriikidele ja selle Aasia liitlastele, vaid ka Hiinale.

"On oluline, et me kõik seisaksime vastu sellele režiimile ..., mis taotleb raketi relvastamist tuumalõhkepeaga. See on miski, mida me (kõigile) teadaolevalt ei saa taluda," lausus Herbert McMaster.

Põhja-Korea hiljutine raketikatsetus toimus "rahvusvahelist kogukonda avalikult trotsides", lisas McMaster.

USA president Donald Trump "on selgelt öelnud, et ta kavatseb selle küsimuse lahendada ühel või teisel moel, kuid me eelistame töötada koos teistega, kaasa arvatud Hiinaga, et lahendada see olukord sõjaliste sammudeta", lisas nõunik.

McMasteri sõnul tähendab see koostööd partneritega regioonis ja üle maailma, et rakendada kehtivaid ÜRO sanktsioone ning võib-olla ka "neid sanktsioone tugevdada". "Lisaks tähendab see valmisolekut sõjalisteks operatsioonideks, kui vaja."

Põhja-Korea "on koht, kus USA ja Hiina huvid kattuvad", lisas ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: