Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soul: THAAD-i kulu tasumine kuulub USA-le

{{1493365020000 | amCalendar}}
A Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) Lõuna-Koreas 27. aprillil.
A Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) Lõuna-Koreas 27. aprillil. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Soul ei aktsepteeri USA presidendi seisukohta, et Lõuna-Korea peaks tasuma riiki toimetatud USA raketitõrjesüsteemi THAAD paigutamise ja käigushoidmise kulud, sest lepete alusel peab seda tegema Washington.

Liitlasriigid USA ja Lõuna-Korea otsustasid paigutada THAAD-i Lõuna-Koreasse vastuseks Põhja-Koreast lähtuva raketi- ja tuumaohule. Süsteemi esimesed osised jõudsid Lõuna-Koreasse kolmapäeval, USA tippametnike sõnul alustab THAAD tööd "päevade" jooksul.

"Teavitasin Lõuna-Koread, et oleks kohane, kui nad maksaksid. See on miljardidollariline süsteem," ütles USA president Donald Trump uudisteagentuuri Reuters vahendusel.

Washington ja Soul on julgeolekuliidus 1950.-1953. aasta Korea sõjast saati ning Lõuna-Koreas paikneb alaliselt üle 28 000 USA sõduri.

Soul vastas Trumpi avaldusele, et vastavalt USA sõjalist kohalolekut reguleerivale seadusele eraldab Lõuna-Korea THAAD-i jaoks paiknemiskoha ja vajaliku taristu ning USA maksab paigutamise ja käigushoidmise kulu.

"Selles seisukohas pole toimunud mingit muutust," teatas Lõuna-Korea kaitseministeerium reedel.

Soulile teeb muret Trumpi ähvardus vabakaubandusleppest loobuda

Lõuna-Korea ettevõtjad väljendasid reedel ärevust seoses USA presidendi Donald Trumpi ähvardusega loobuda kaubandusleppest Souliga, ja hoiatasid, et see on liitlassuhete peamine tugisammas.

Trump ründas valimiskampaania ajal pidevalt eelmiste valitsuste kaubandusleppeid ja tegi teiste hulgaks murelikuks ka Aasia suuruselt neljanda majandusega Lõuna-Korea.

USA president on ähvardanud tühistada ka NAFTA - kaubandusleppe Kanada ja Mehhikoga, kui selle uuendamiseks peetavatel läbirääkimistel ei jõuta õiglase kokkuleppeni.

2012. aastal Lõuna-Koreaga sõlmitud kaubanduslepe FTA ei tõusnud Trumpi esimese 100 ametipäeva jooksul päevakorrale, kuid reedel avaldatud usutluses ütleb Trump Reutersile, et peab Souliga leppe üle läbirääkimisi või tühistab selle.

"See on vastuvõetamatu, see on Hillary sõlmitud kohutav kokkulepe," ütles Trump temaga presidendivalimistel võistlenud demokraadist eksvälisministrile Hillary Clintonile viidates.

FTA üle alustas läbirääkimisi president George W. Bushi vabariiklaste administratsioon, kuid Clinton oli välisminister, kui kongress selle 2011. aastal heaks kiitis.

Rühm Lõuna-Korea ärimehi, kelle hulgas on riigi suurimate tööstusettevõtete juhid, hoiatas Trumpi, et tema samm kätkeb endas protektsionismiohtu.

"Me kardame, et president Trumpi märkused Korea-USA kaubandusleppe kohta võivad vallandada ülemaailmse protektsionismilaine," ütles Korea töösturite liit.

"Kokkulepe peab jääma kindlalt jõusse kui kahepoolsete suhete peamine tugisammas."

Tillerson: Hiina palus Põhja-Koreal peatada tuumakatsetused

USA välisminister Rex Tillerson ütles neljapäeval, et Hiina on ähvardanud kehtestada Põhja-Korea suhtes sanktsioonid, kui Pyongyang peaks korraldama järjekordse tuumakatsetuse.

Põhja-Korea on korraldanud alates 2006. aastast viis tuumakatsetust, neist viimase septembris.

"Me teame, et Hiina suhtleb režiimiga Pyongyangis," ütles Tillerson telekanali Fox News saates. "Nad kinnitasid meile, et on palunud režiimil edasistest tuumakatsetustest hoiduda." 

Hiina ütles Ühendriikidele ka seda, et nad teavitasid Põhja-Koread, et "nad rakendaksid uute tuumakatsetuste korral omapoolseid sanktsioone"," lausus välisminister.

USA kõrgeim mereväelane Vaikse ookeani piirkonnas, piirkondlik väeülem admiral Harry Harris ütles varem, et Põhja-Koread ümbritsev kriis on jõudnud tõsiseimasse punkti, mida ta on kunagi näinud.

Harris ütles senati relvateenistuste komitees esinedes, et tal pole vähimatki kahtlust, et Põhja-Korea riigijuht Kim Jong-un kavatseb täita oma eesmärgi töötada välja USA mandriosani ulatuv tuumarakett.

USA kõrgeim diplomaat Ida-Aasias, Susan Thornton ütles, et käib debatt selle üle, kas Pyongyang on valmis tuumarelvaprogrammist loobuma. Tema sõnul tahavad Ühendriigid "testida seda oletust selle määrani", mida rahumeelsed vahendid võimaldavad.

"Me ei otsi režiimivahetust ja eelistame lahendada selle probleemi rahumeelselt," sõnas Thornton, lisades samas, et kõik lahendusvariandid jäävad lauale.

Ka Tillerson ütles Foxile, et Washington ei püüdle Põhja-Koreas režiimivahetuse poole. "Me taotleme sama, mida ka hiinlased väidavad end taotlevat - Korea poolsaare täielikku denukleariseerimist." 

Ühendriikide välisminister ütles teises intervjuus riigiraadiole, et USA on avatud võimalusele pidada Põhja-Koreaga otsekõnelusi.

"Põhja-Korea peab selleks otsustama, kas nad on valmis meiega rääkima õigest päevakorrast, mis ei ole kindlasti see, et nad peatavad oma tegevuse paariks kuuks või aastaks seal, kus nad praegu on, ja jätkavad hiljem sealt," lausus ta. "See on olnud päevakord viimased 20 aastat." 

Kuuepoolsed kõnelused Põhja-Korea tuumaprogrammi üle seiskusid 2008. aastal.

Viimastel kuudel on pinged Korea poolsaarel jõudnud haripunkti. Põhja-Korea on korraldanud ridamisi raketikatsetusi ning USA on teatanud, et riigi strateegiline kannatlikkus Pyongyangi suhtes on katkenud. Washington on lubanud kaitsta Põhja-Korea ohu eest oma liitlasi ning alustas paari päeva eest Pyongyangi raketiohu tõttu Lõuna-Koreasse raketitõrjesüsteemi THAAD paigutamist.

USA on otsustanud saata piirkonda ka lennukikandja USS Carl Vinsoni koos saatelaevadega.

Hiina ei kinnita USA teateid Pyongyangi sanktsioonidega ähvardamisest

Hiina välisministeerium ei soostunud reedel kinnitama ega kummutama USA välisministri Rex Tillersoni väidet, et Peking on ähvardanud kehtestada Põhja-Koreale ühepoolsed sanktsioonid, kui too teeb veel tuumakatsetusi.

Ministeeriumi pressiesindaja Geng Shuang puikles ajakirjanike küsimustele vastates korduvalt otsesest vastusest kõrvale.

Hiina tahab, et Põhja-Korea lõpetaks tuumarelvaprogrammi, kuid on seni keeldunud ÜRO mandaadita ühepoolseid sanktsioone kehtestamast.

USA püüab survestada Põhja-Korea suurimat kaubanduspartnerit ning peamiselt toidu- ja kütuseallikat Hiinat mõjutama Pyongyangi ÜRO resolutsioonidele alluma.

Dialoog ja läbirääkimised on "ainus õige valik" tegelemaks Põhja-Korea raketi- ja tuumaprogrammidega, ütles Hiina välisminister Wang Yi hiljem reedel.

Wang ütles seda enne ÜRO Julgeolekunõukogu kohtumist, millel loodetakse leppida kokku maailma reageerimises Põhja-Koreale.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: