Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA president vallandas FBI direktori James Comey

{{1494382560000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / REUTERS

USA president Donald Trump vallandas teisipäeval Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) direktori James Comey, teatas Valge Maja.

"USA president kiitis heaks justiitsministri ja asejustiitsministri soovituse seoses Föderaalse Juurdlusbüroo direktori vallandamisega," ütles Valge maja eestkõneleja Sean Spicer.

"Uue juhi otsingud on juba alanud," lisas Spicer.

Trump teatas "viivitamatust vallandamisest" Comeyle kirja teel.

"Kuigi ma olen väga tänulik, et informeerisite mind kolmel korral asjaolust, et ma ei ole uurimise all, siis sellest hoolimata nõustun ma justiitsministeeriumi hinnanguga, et te ei suuda büroo juhtimisega efektiivselt hakkama saada," seisis Trumpi kirjas.

"On esmatähtis, et me leiaksime FBI etteotsa juhtkonna, mis taastaks inimeste usalduse büroo vastu julgeoleku ja turvalisuse tõhusa tagajana," lisas Trump.

Comey sai vallandamisest teada meedia vahendusel, kui vestles FBI Los Angelese osakonnas töötajatega. Ta ei olnud kätte saanud presidendi kirja, mis saadeti FBI peakontorisse Washingtonis. Samuti ei olnud ta veel avanud sellekohast e-kirja.

Comey nimetas 2013. aastal ametisse ekspresident Barack Obama ja tavaliselt kestab FBI juhataja ametiaeg kümme aastat.

Comey oli aktiivselt segatud presidendivalimistesse

Comey ütles nädal tagasi kolmapäeval senati õiguskomisjonis küsimustele vastates, et tema arvates olnuks sel katastroofilised tagajärjed, kui ta oleks hoidnud kongressi valimiste eel teadmatuses presidendikandidaadi Hillary Clintoni e-kirjade juurdluse uutest arengutest.

Comey sõnas oma samme kirglikult õigustades, et tal läheb lausa süda pahaks, kui ta mõtleb, et tema tegevus võis mõjutada valimisi, mille võitjaks tuli vabariiklane Trump. Comey toonitas senati õiguskomisjonile ühtlasi, et FBI ei saa arvestada sellega, kas tema tegevus tuleb poliitikutele kasuks või kahjuks.

"Ma ei saa sekundikski selle peale mõelda, kelle poliitilist tulevikku see mõjutab ja kuidas," rõhutas Comey. "Me peame endalt küsima, kuidas on õige talitada ja siis nii tegemagi."

FBI juhi sõnul oli tal Clintoni juhtumiga potentsiaalselt seotud e-kirjade leidmisest teada saades kaks võimalust.

Comey teadis, et kongressi teavitamine 11 päeva enne presidendivalimisi oli tavatu käik, kuid vaikimine olnuks "katastroofiline", eriti kuna ta oli vande all kinnitanud, et uurimine on lõpule jõudnud.

Comey kinnitas samas ühtlasi, et tema hinnangul on Venemaa ikka veel segatud USA poliitikasse.

Comey ütles senati õiguskomisjonis küsimustele vastates, et Venemaa annab redupaika küberkurjategijatele. Vastates vabariiklasest senaatori Lindsey Grahami küsimusele, sõnas Comey, et ta usub, et Venemaa on endiselt segatud Ameerika poliitikasse.

FBI uurib siiani võimalikke kontakte president Donald Trumpi valimiskampaania ja Venemaa vahel. Comey avaldas ka veendumust, et Venemaa vastutab USA demokraatide rahvuskomitee arvutisüsteemi häkkimise eest.

Trump on avaldanud kahtlust nende väidete suhtes. Venemaa ametnikud on eitanud seotust.

Demokraatide hinnangul oli Comey vallandamine viga

Ühendriikide senati demokraatide juht Chuck Schumer nimetas teisipäeval suureks veaks USA presidendi Donald Trumpi otsust vallandada Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) peadirektor James Comey.

"Varem pärastlõunal helistas president Trump mulle ja teatas, et vallandab FBI juhataja Comey. Ma ütlesin presidendile, et kõige lugupidamise juures on see suur viga," ütles Schumer ajakirjanikele.

Schumer koos mitmete demokraatidest kolleegidega on nõudnud sõltumatut komisjoni, mis uuriks Venemaa sekkumist USA presidendivalimistesse ja Trumpi kampaaniameeskonna sidemeid Venemaaga.

Telekanali CNN väitel vallandati Comey seoses Hillary Clintoni elektronkirjade uurimisega. Telekanali andmetel olevat asejustiitsminister Rod Rosenstein väljendanud kirjas, et Comey vallandamise peamine põhjus oli tema kohatu avaldus, milles ta soovitas, et Clintonit ei võetaks seoses elektronkirjade skandaaliga vastutusele. Sama kohatuks peetakse võrgulehe Politico hinnangul ka Comey avaldust valmiskampaania ajal selle kohta, et elektronkirju puudutav uurimine avatakse uuesti.

Valge Maja teatel soovitasid Trumpile Comey vallandamist justiitsminister Jeff Sessions ja asejustiitsminister Rod Rosenstein.

Schumer: miks nüüd?

Valge Maja avalduse järgi vallandas president Donald Trump Föderaalse Juurdlusbüroo direktori James Comey, sest ta ei olnud rahul, kuidas Comey juhtis uurimist, mis oli seotud Hillary Clintoni e-kirjade kasutamisega. Väidetavalt nõustus Trump justiitsministeeriumi ametnikega, kelle hinnagul rikkus Comey ministeeriumi põhimõtteid ja protseduure, kui rääkis Clintoni uurimisest avalikult. See põhjus Comey vallandamiseks on aga üllatav, sest varem on Trump FBI uurimist kiitnud, vahendasid ERR-i teleuudised.

"Esimene küsimus, millele administratsioon peab vastama, on miks nüüd? Kui administratsioonil oli vastuväiteid selle kohta, kuidas Comey juhtis Clintoni uurimist, siis neil olid need vastuväited juba siis, kui president ametisse astus, aga siis nad ei vallandanud teda. Miks juhtus see täna?" rõhutas Schumer.

Demokraadid on varem Comeyt kritiseerinud, sest ta teatas kümme päeva enne mulluseid presidendivalimisi, et FBI avas Clintoni e-kirjade kasutamise kohta uue juurdluse. Clintoni hinnangul oli see põhjus, miks ta valimised kaotas. Nüüd aga leiavad demokraadid, et Comey võidi vallandada hoopis sellepärast, et FBI uurib Venemaa sekkumist presidendivalimistesse ning sealhulgas ka võimalikku koostööd Trumpi kampaaniameeskonna ja Venemaa valitsuse vahel. Õli valab tulle veel see, et justiitsminister Jeff Sessions oli üks neist, kes Comey vallandamist presidendile soovitas.

"See on murettekitav, et justiitsminister Sessions, kes taandas ennast Venemaa uurimisest, mängis rolli selle mehe vallandamisel, kes seda uurimist juhtis," nentis Schumer.

Demokraadid nõuavad nüüd, et Venemaa uurimist hakkaks juhtima sõltumatu prokurör.

Trump kritiseeris senati vähemuse liidrit FBI-kommentaaride eest

USA president Donald Trump kritiseeris teravalt senati vähemuse liidrit Chuck Schumerit seoses viimase kommentaaridega vastuseks Comey vallandamisele.

New Yorgi demokraat Schumer ütles teisipäeva õhtul, et ta oli hoiatanud Trumpi telefonikõnes "suure vea tegemise eest". Schumer oli ühtlasi seadnud küsimuse alla Comey vallandamisotsuse ajastamise teisipäevale ning väljendas imestust, kas mitte juurdlused Trumpi valimiskampaania võimalikest seostest Venemaaga "ei jõua presidendile liiga lähedale".

Trump salvas vastu oma Twitteri kontol: "Nutu-Chuck Schumer ütles hiljuti, "Mul ei ole enam usku temasse (James Comeysse)". Siis käitub sedavõrd ebaväärikalt." 

USA asepresident õigustab FBI juhi vallandamist

SA asepresident Mike Pence õigustas kolmapäeval Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) direktori James Comey vallandamist, öeldes, et "president tegi õigel ajal õige otsuse".

Pence kinnitas, et Comey vallandamine ei ole seotud president Donald Trumpi valimiskampaania ja Venemaa võimalike suhete asjus käiva juurdlusega.

Administratsioon on asunud FBI-ile uut juhti otsima, ütles asepresident.

Pence ütles, et Comey oli kaotanud ameerika rahva usalduse. Asepresidendi sõnul käitus Trump "tugeva ja otsustava" juhina ning seadis esikohale ameeriklaste turvalisuse ja julgeoleku.

New York Times: Comey küsis Moskva-juurdluseks lisaraha

USA Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) direktor James Comey oli päev enne vallandamist küsinud lisaraha Venemaa Ühendriikide presidendivalimistesse sekkumise katset puudutava juurdluse läbiviimiseks, kirjutas ajaleht New York Times.

Lehe andmetel esitas Comey rahataotluse eelmisel nädalal ja see oli adresseeritud abijustiitsministrile Rod Rosensteinile.

Too kirjutas asja kohta memo, mida kasutati Comey vallandamise põhjenduseks.

CNN on aga öelnud Valge Maja allikatele tuginedes, et Trump otsustas Comey vallandamise juba nädal aega tagasi. Sellest said teada ainult Rosenstein ja justiitsminister Jeff Sessions, kellele tehti ülesandeks vallandamisele põhjendus leida.

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: