Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Senati luurekomitee kutsus Comey tunnistusi andma

Foto: Reuters/Scanpix

Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) juhi kohalt vallandatud James Comey kutsuti järgmiseks nädalaks senati luurekomitee ette tunnistusi andma.

Valge Maja ametnikud üritavad summutada kahtlusi, et president Donald Trump soovib FBI juhi James Comey vallandamisega mõjutada juurdlusbüroo uurimist tema kampaaniameeskonna ja Venemaa suhete kohta.

Senati luurekomitee kutsus vallandatud FBI juhi James Comey tunnistusi andma järgmisel nädalal. Comey ei ole kutsele vastanud, aga kui ta otsustab komiteesse minna, siis tõenäoliselt toimub kohtumine kinniste uste taga.

Luurekomitee uurib samuti Venemaa sekkumist mullustesse presidendivalmimistesse ning komitee esimehe vabariiklase Richard Burri sõnul raskendab Comey vallandamine seda oluliselt.

"Ma arvan, et vallandamise ajastus ja põhjendus paneb inimesi uskuma, et sellega üritatakse midagi peita," lausus Burr.

President Donald Trumpi nõunikud ja pressiesindajad üritasid terve kolmapäevase päeva Comey vallandamist põhjendada ning summutada kahtlusi, et president üritab nii mõjutada FBI uurimist tema kampaaniameeskonna ja Venemaa suhete kohta.

Vaatamata sellele kirjutab nii Politico kui ka New York Times Valge Maja ametnikele tuginedes, et Comeyle sai ikkagi saatuslikuks Venemaa uurimine.

Samuti oli Trump väidetavalt ärritunud, et Comey ei toetanud kongressi kuulamisel tema väiteid nagu oleks eelmine riigipea Barack Obama käskinud kampaania ajal tema telefoni pealt kuulata.

Lisaks kirjutavad lehed, et Comey ütles hiljuti senati luurekomiteele, et ta küsis justiitsministeeriumilt Venemaa uurimise jaoks lisaraha ja -personali.

Kongressi demokraadid nõuavad nüüd veelgi tugevamalt, et Venemaa uurimist hakkaks juhtima sõltumatu prokurör või kogu ning nendega on liitunud ka mõned vabariiklased, näiteks Arizona senaator John McCain.

Samal ajal liigub senati luurekomitee oma uurimisega jõudsalt edasi. Nimelt teatas komitee eile, et käskis Trumpi eelmisel rahvusliku julgeoleku nõunikul Michael Flynnil üle anda kõik Venemaaga seotud e-kirjad, telefonikõnede väljavõtted ning kohtumiste ja rahaliste tehingute andmed.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: