Kuus NATO laeva saabus reedel Tallinna ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1494569820000 | amCalendar}}

Reedel saabusid Tallinnasse plaanilisele sadamavisiidile kuus NATO sõjalaeva kahest alalisest mereväegrupist, et osaleda erinevatel harjutustel ja üritustel, täiendada oma varusid ning anda meeskonnaliikmetele võimalus puhkuseks.

NATO 1. alalisse miinitõrjegruppi, mida juhib 2016. aasta juunist Eesti mereväe ohvitser kaptenleitnant Johan-Elias Seljamaa, kuulub hetkel neli laeva: lipulaev EML Wambola Eestist ning miinijahtijad HNoMS Hinnoey Norrast, HMS Ramsey Ühendkuningriigist ja BNS Primula Belgiast.

NATO 1. alalisse mereväegruppi kuulub hetkel kaks laeva: lipulaev HNoMS Roald Amundsen Norrast ja HNLMS Evertsen Hollandist. Grupi ülemaks on kommodoor Ole Morten Sandquist Norra mereväest.

"Meie laevad, NATO 1. alalise mereväe grupp töötab tavaliselt Põhja-Atlandi piirkonas, see tähendab Suurbritannia, La Manche'i väina, Põhjamere ja loomulikult Läänemere kandis. Põhja-Euroopa veed on meie põhiline vastutusala, sest meil on veel teine alaline grupp ja nende vastutusala on Vahemeri," selgitas Sandquist "Aktuaalsele kaamerale".

Mõlemad laevad on varustatud muuhulgas ka helikoptergia, mis võimaldab veelgi paremini jälitada allveelaevu.

Miinitõrje grupi laevad on sel aastal käinud kokku 15 sadamas ja osalenud miinitrõjeoperatsioonidel Norras ja Lätis ning järgmisel nädalal juba koduvetes - Tallinna lahes.

"Me oleme suunatud miinitõrjele ja pakume NATO-le alalises valmisolekus miinitõrje võimekust kiireageerimisüksuste koosseeisus, nii et kui me saame oma põhiülesannet harjutada ja seda teha, siis me seda teeme. Järgmine nädal jätkame miinitõrjeoperatsioonidega," rääkis Seljamaa.

Norra mereväe fregatt Roald Amundsen on praegu üks kahest NATO mereväe grupi laevast. Laevade arv varieerub ja sõtlub sellest, millised on liikmesriikide võimalused oma laevu gruppi saata.

"See on mitmeotstarbeline fregatt, meil on mitmesuunaline tõrjevõimekus. See tähendab, et me suudame jälitada allveelaevu, samuti võidelda merelaevade vastu, samuti suudame end kaitsta õhust lähtuva ohu eest, on need siis lennukid või raketid," rääkis HNoMS Roalt Amundseni komandör, kaptenleitnant Eivind Kvalvaag.

Laevad peatuvad Tallinnas terve nädalavahetuse, aga Läänemerel tehakse tööd veel suvelgi, sest ees on ootamas iga-aastane NATO suurõppus Baltops.

Toimetaja: Priit Luts, Merili Nael, Marju Kaasik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: