Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Prantsusmaa keelab parlamendisaadikutele pereliikmete palkamise

Prantsuse justiitsminister François Bayrou eelnõu tutvustamas.
Prantsuse justiitsminister François Bayrou eelnõu tutvustamas. Autor/allikas: Jacques Witt/SIPA/Scanpix

Prantsusmaa uus valitsus teatas neljapäeval uuest eelnõust, mille eesmärk on puhastada poliitikat pärast hiljutisi skandaale .

Reformi tegi teatavast Emmanuel Macroni valitsusse justiitsministriks nimetatud François Bayrou. Tema sõnul on valitsuse eesmärk taastada inimeste usaldus poliitikutesse, vahendas The Local.

Muuhulgas keelab eelnõu parlamendisaadikutele enda nõunikeks või mõnda muude ametisse pereliikmete palkamise.

Selline samm tehti pärast seda, kui jaanuaris ilmnes, et väidetavalt palkas presidendikandidaat François Fillon oma abikaasa Penelope parlamenti enda nõunikuks, kuigi naine seda tööd tegelikult ei teinud. Selle tõttu algatati Filloni suhtes uurimine.

Samuti teeb Bayrou ettepaneku keelata kümne aasta jooksul asuda valitavatele ametikohtadele tööle inimestel, kes on süüdi mõistetud mistahes kuriteos.

Muudetakse ka parlamendiliikmete finantsasju. Uue korra järgi makstakse parlamendiliikmetele hüvitist vaid esitatud kviitungite alusel. Varem jagati parlamendisaadikutele lihtsalt teatud summa raha nende kulude katmiseks.

"Selle eesmärk pole panna inimesi arvama, et me parandame eelnõuga kõik moraaliga seotud probleemid. Keegi ei usu tegelikult, et eelnõu muudab kõik avalikus elus osalejad vooruslikeks," rääkis Bayrou.

"Institutsioonid ei ole selleks, et muuta inimesed vooruslikeks. Kuid teades, et mitte kõik inimesed pole vooruslikud, siis on need tehtud selleks, et vältida juhtumeid, kus inimlik nõrkus poliitikat reostab," lisas ta.

Prantsuse prokuratuur algatas sel nädalal juurdluse president Emmanuel Macroni valitsuse ministri ja lähima liitlase Richard Ferrandi asjus, seades kahtluse alla uue valitsuse puhta maine. Bresti prokuratuur teatas neljapäeval, et asub territoriaalse sidususe ministriga seotud kahtlustusi uurima.

Ajakirjandusse jõudsid paljastused Ferrandi äritegevuse kohta enne, kui ta 2012. aastal parlamenti valiti. Toona juhtis ta Bretagne'is kindlustuskompaniid. Prokuratuuri avalduse kohaselt uurib politsei, kas on alust kahtlustada Ferrandi kinnisvarakuritegudes, ebaaususes ja kindlustusreeglite rikkumises.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: