Prantsuse valimiste esimeses voorus saavutas suure võidu Macroni partei ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1497161580000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni tsentristlik partei ja tema liitlased said pühapäeval parlamendivalimiste esimeses voorus kindla võidu 32,32 protsendi häältega, selgus ööl vastu esmaspäeva avaldatud ametlikest tulemustest.

Macroni erakond La République en Marche (LREM) ja tema liitlane MoDem saavad praeguse seisuga pärast 18. juunil toimuvat teist vooru parlamendi 577-liikmelises alamkojas 400-445 mandaati. See annaks Macronile viimase 60 aasta ühe suurema parlamendienamuse, kuid esimeses voorus osales rekordmadal 49 protsenti valijaskonnast.

LREM ja MoDem edestasid suurelt konservatiivset erakonda Vabariiklased (Les Républicains ehk LR), mida toetas 21,56 protsenti hääletanutest ja millele prognoositakse 70-130 mandaati.

Marine Le Peni parempopulistlikuks peetud Rahvusrindele andis hääle 13,2 protsenti valijatest ja erakonnale prognoositakse 1-10 mandaati.

Suurim kaotaja oli Macroni eelkäija François Hollande'i Sotsialistlik Partei, mis võib jääda ilma 200 mandaadist. Parlamendikohast jäid ilma erakonna juht Jean-Christophe Cambadelis ja edutult presidendiks kandideerinud Benoît Hamon. Erakonda ja selle liitlasi toetas 9,51 protsenti valijatest.

Kõige vasakpoolsemad erakonnad ja kommunistid said kokku 13,74 protsenti häältest.

Kui ükski kandidaat ei võida oma valimisringkonnas esimeses voorus üle 50 protsendi häältest, siis lähevad teise vooru kaks enim hääli saanud kandidaati ja need, kes suutsid koguda 12,5 protsenti valimisringkonnas registreeritud valijate häältest.

Prantsuse peaminister kuulutas presidendipartei võitu

Prantsuse peaminister Edouard Philippe kuulutas pühapäeval president Emmanuel Macroni uue tsentristliku partei võitu üldvalimiste esimeses voorus ja ütles, et see kujundab ümber Prantsusmaa poliitika.

"Prantsusmaa on tagasi," ütles Philippe ja lubas liikuda kiiresti edasi julgete reformidega, seal hulgas julgeoleku valdkonnas.

Philippe'i sõnul saatsid valijad pühapäeval üldvalimiste esimeses voorus selge sõnumi, et nad tahavad "uue näoga" parlamenti.

Macroni erakond République en Marche (RM) on saavutamas kindla parlamendienamuse, näitasid gallupifirmade prognoosid.

Peaminister tänas ka julgeolekuteenistusi valimisjaoskondade kaitsmise ja turvalise hääletamise tagamise eest.

Le Peni partei: valimistulemused olid pettumust valmistavad

Marine Le Peni partei Rahvusrinne (FN) aseesimees nimetas pühapäeval peetud üldvalimiste esimese vooru tulemusi "pettumust valmistavateks".

"Me oleme võibolla pettunud tulemuses ja me maksime hinda, ma arvan, madala osalusprotsendi tõttu," ütles Florian Philippot pärast seda, kui gallupifirmade prognoosid näitasid, et Rahvusrinne kogus 13,1-14 protsenti häältest.

Prantsuse sotsialistide juht: vasakjõude tabas enneolematu kaotus

Prantsuse vasakjõud on silmitsi "enneolematu" valimiskaotusega, mille tulemusel võivad nad parlamendi alamkojas jääda ilma rohkem kui 200 mandaadist, ütles sotsialistide liider Jean-Christophe Cambadelis pärast pühapäeval peetud üldvalimiste esimest vooru.

Tulemused "tähistasid vasakjõudude enneolematut taandumist tervikuna" ja eriti kehtib see Sotsialistliku Partei kohta, ütles Cambadelis esimeses kommentaaris pärast seda, kui gallupifirmad avaldasid oma prognoosid.

Nende kohaselt võivad sotsialistid saada 15-40 kohta praeguse 277 asemel.

Merkel õnnitles Macroni tema partei suure edu puhul üldvalimistel

Saksa kantsler Angela Merkel õnnitles pühapäeval Prantsusmaa presidenti Emmanuel Macroni tema partei "suure edu" puhul parlamendivalimiste esimeses voorus.

"Kantsler Merkel: minu siirad õnnitlused Emmanuel Macronile tema partei suure edu puhul esimeses voorus. Hääletus reformide üle," säutsus Merkeli kõneisik Steffen Seibert Twitteri kontol.

Prantsuse presidendil on nelja ametinädala jooksul kujunenud tugevad töösuhted Merkeliga, kuigi kahel liidril on ka mitmeid erimeelsusi.

Macron tegi Prantsusmaa presidendina esimese välisvisiidi Saksamaale, pidades Merkeliga kõnelusi juba päev pärast ametisseastumist 14. mail.

Teises voorus ennustatakse Macroni parteile märkimisväärse enamuse saavutamist

39-aastasest Macronist sai president vaid kuu aega tagasi ja nüüd ennustavad arvamusküsitlused, et kahes voorus toimuvatel parlamendivalimistel, mille esimene voor on sel pühapäeval ja teine järgmisel ehk 18. juunil, saavutab võidu ning suurema osa kohtadest parlamendis just tema partei.

Valimisjaoskonnad avati enamikus linnades kohaliku aja järgi kell 8 hommikul ja suleti kell 18. Pariisis ja teistes suuremates linnades on jaoskonnad avatud kella kaheksani õhtul.

"Tahame suurt enamust, et suuta tegutseda ja Prantsusmaad eeloleval viiel aastal muuta," ütles Macroni valitsuse nooremminister Mounir Mahjoubi.

Teises voorus ennustatakse Macroni parteile märkimisväärse enamuse saavutamist.

Uus president on lubanud suuri muudatusi tööseadustes, et inimeste palkamine ja vallandamine lihtsam oleks. Praegu on tööpuuduse määr Prantsusmaal kümne protsendi lähistel.

Ka on Macron lubanud kärpida ettevõtlusmakse ja investeerida miljardeid eurosid näiteks taastuvenergiasse ja tööväljaõppega seotud valdkondadesse.

Toimetaja: Karin Koppel, Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: