USA president jättis vägede arvu Afganistanis Pentagoni otsustada

{{1497405720000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Donald Trump Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA president Donald Trump jättis vägede arvu Afganistanis Pentagoni otsustada, teatas uudisteagentuurile AFP tundmatuks jääda soovinud kaitseametnik. Otsus võib tähendada Afganistani tuhandete lisasõdurite saatmist.

Allika kinnitusel määrab edaspidi sealsete vägede arvu kaitseminister James Mattis, kuid midagi pole selles osas veel otsustatud.

"Valge Maja tegi sama, mis Iraagi ja Süüriaga ehk andis kaitseministrile otsustusõiguse vägede arvu määramiseks," kinnitas allikas.

Ekspresidendi Barack Obama ajal määras sõjaväelaste arvu väga täpselt Valge Maja, mis tõi kaasa armeekomandöride kaebused, et nad on piirangutega kammitsetud ega saa seetõttu neile seatud ülesandeid täita.

Telekanali CNN andmetel on Ühendriikidel praegu Afganistanis 8400 sõjaväelast. Telekanali informatsiooni kohaselt on kaitseministeerium ja Valge Maja arutanud võimalust suurendada arvu 3000-5000 sõduri võrra.

Kaitseminister Mattis hoiatas teisipäeval seadusandjaid, et islamiliikumine Taliban on Afganistanis peale tungimas ja Ameerika "ei ole võitmas" selles riigis.

"Talibanil oli eelmine aasta hea aasta ja nad püüavad, et ka see aasta oleks hea," ütles Mattis senati relvateenistuste komitees. "Praegu ma usun, et vaenlane on peale tungimas."

"Me ei ole praegu Afganistanis võitmas. Me peame seda (olukorda) parandama nii kiiresti kui võimalik," ütles kaitseminister varem seadusandjatele.

Maailmapank annab Afganistanile 520 miljonit dollarit abiraha

Maailmapank teatas teisipäeval, et kiitis heaks 520 miljoni dollari ulatuses abi andmise Afganistanile.

Üle poole toetuse summast on määratud vägivalla tõttu ümberasustatud ja riiki tagasi tulevate inimeste toetamiseks, teatas pank. Afganistani valitsus on nimelt hädas ligi 700 000 tagasituleva põgeniku vastu võtmisega.

Ülejäänud raha eraldatakse vaesusega võitlevatele reformidele, mis loovad majanduslikke võimalusi, aitavad arendada erasektorit ja parandada majapidamiste elektriga varustatust.

"Rahvusvaheliste vägede lahkumine, mis algas 2011. aastal ning poliitiline ebakindlus on aeglustanud majanduse kasvu, samas kui surve riigieelarvele kasvab kuna julgeolekuohud on suurenenud ja inimesed põgenevad," teatas pank.

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: