Poliitikategelased üle maailma kurvastasid Helmut Kohli surma üle

{{1497634620000 | amCalendar}}
Saksamaa Riigipäevahoone langetas Kohli surma puhul lipu poolde masti.
Saksamaa Riigipäevahoone langetas Kohli surma puhul lipu poolde masti. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Paljud maailma poliitikategelased kurvastasid endise Saksamaa liidukantsleri Helmut Kohli surma üle. Teiste seas meenutasid Kohli Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker, Euroopa Ülemkogu president Donald Tusk Donald Tusk, Venemaa president Vladimir Putin ja ka USA endine president George H.W. Bush, aga ka Eesti poliitikud.

Saksa kantsler Angela Merkel ütles reedel järelehüüdes endisele valitsusjuhile Helmut Kohlile, et tema ja veel miljonid inimesed võlgnevad ekskantslerile tänu Saksa Demokraatliku Vabariigi diktatuurist vabanemise eest.

"Kohl muutis otsustavalt minu elu," ütles Merkel järelehüüdes. Mina ja "veel miljonid inimesed said võimaluse jätta selja taha elu Saksa DV diktatuuri all ja alustada vaba elu", sõnas ta.

"Kõik see, mis on järgnenud 27 aasta jooksul juhtunud, olnuks ilma Helmut Kohlita kujuteldamatu," lausus kantsler. "Kummardan tema mälestuse ees," ütles Merkel ja nimetas Kohli suureks sakslaseks ja eurooplaseks.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker nimetas reedel surnud Saksa endist liidukantslerit Helmut Kohli "Euroopa tõeliseks olemuseks".

"Helmuti surm kurvastab mind sügavalt. Minu mentor, minu sõber, Euroopa tõeline olemus, temast jäädakse puudust tundma," ütles Luksemburgi endine peaminister Juncker Twitteris.

"Helmut Kohl täitis Euroopa maja eluga - mitte ainult seepärast, et ta ehitas sildu läände, nii nagu itta, vaid ka seepärast, et ta ei lõpetanud kunagi kujundamast veelgi paremaid plaane Euroopa tuleviku jaoks," ütles Juncker.

"Helmut Kohlita pole olnud ka eurot," sõnas Juncker viitega Euroopa Liidu ühisrahale, mida kasutab 19 EL-i liiget 28-st.

"Ma jään alati mäletama Helmut Kohli. Sõpra ja riigimeest, kes aitas Euroopa taasühendada," säutsus Euroopa Ülemkogu president Donald Tusk.

Euroopa Parlamendi president Antonio Tajani ütles, et Kohl oli visionäär ja riigimees, kes edendas leppimist ja ühtsust Euroopa rahvaste vahel.

USA endine president George H.W. Bush leinas reedel endist Saksa kantslerit Helmut Kohli, nimetades teda "tõeliseks vabaduse sõbraks ja üheks suurimaks liidriks sõjajärgses Euroopas".

"Helmut vihkas sõda, kuid ta jälestas veelgi enam totalitarismi," ütles ekspresident avalduses.

"Lähedane koos töötamine minu väga hea sõbraga, saavutamaks külma sõja rahumeelset lõppu ja Saksamaa taasühinemist NATO-s jääb üheks minu elu suurimatest rõõmudest," sõnas ta.

NATO peasekretär Jens Stoltenberg ütles, et Helmut Kohl oli ühtse Saksamaa kehastus ühtses Euroopas. "Kui Berliini müür langes, tõusis ta ülesannete kõrgusele. Tõeline eurooplane," kirjutas Stoltenberg.

Vene president Vladimir Putin kirjutas kaastundetelegrammis Saksa liidritele, et endine Saksa kantsler Helmut Kohl oli kõrgelt hinnatud riigimees ja Euroopa ja maailmapoliitika suurkuju.

"President juhtis telegrammis tähelepanu sellele, et selle silmapaistva mehe nime seostatakse Saksamaa ajaloo kõige tähtsamate sündmustega. Palju aastaid Saksa kantslerina töötades etendas Kohl võtmerolli külma sõja lõppemises ja Saksamaa taasühendamises," vahendas Kremli pressiteenistus Putini telegrammi sisu Saksa kantslerile Angela Merkelile ja presidendile Frank-Walter Steinmeierile.

"Mul oli õnn tunda Helmut Kohli isiklikult. Ma imetlesin sügavalt tema tarkust ja võimet langetada ka kõige keerulisemates olukordades läbikaalutud, ettenägelikke otsuseid," kirjutas Vene president.

"Venemaa jääb teda mäletama kui meie riikide vahel sõbralike suhete arendamise põhimõttelist toetajat, kes andis suure panuse vastastikku kasuliku kahepoolse partnerluse ja heanaaberlikkuse tugevdamisse," kirjutas Putin.

Vene riigipea edastas kaastunde- ja toetusavalduse Kohli perele ja lähedastele, Saksa valitsusele ja kogu rahvale.

Nõukogude Liidu viimane liider Mihhail Gorbatšov nimetas reedel surnud endist Saksa kantslerit Helmut Kohli silmapaistvaks inimeseks, kes hoiatas läänt Vene huvide eiramise eest.

"Ta oli kahtlemata silmapaistev inimene, kes jätab märgatava jälje Saksa, Euroopa ja maailma ajalukku," ütles Gorbatšov omanimelise fondi veebilehele riputatud kaastundeavalduses.

Kohl hoiatas tema sõnul läänt Vene huvide eiramise eest. "Lääneriigid peaksid tagama ühes Venemaa ja Ukrainaga, et kõik, mida me kunagi saavutasime, ei lähe kaduma," tsiteeris Nõukogude Liidu viimane liider Saksa ekskantslerit.

"Helmut Kohl tundis alati suurt ja sügavat huvi Venemaa, selle ajaloo ja Vene-Saksa suhete vastu," sõnas Gorbatšov.

Ka Eesti poliitikud meenutasid Kohli. Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson kirjutas Twitteris, et Kohl oli ka Balti riikide vabaduse teerajajaks.

Peaminister Jüri Ratas kirjutas, et teda teeb suure eurooplase ja Eesti sõbra lahkumine kurvaks.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: