Põhja-Korea testis raketti, mis võib lennata Alaskani ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1499134380000 | amCalendar}}
Foto: KCNA/Reuters/Scanpix

Põhja-Korea tulistas teisipäeval välja oma seni kõige suurema tegevusraadiusega ballistilise raketi, mis ekspertide hinnangul võib küündida Alaskani.

Kui Ühendriikide iseseisvuspäeval testitud rakett osutub mandritevaheliseks ballistiliseks raketiks, sunnib see ümber hindama strateegilist ohtu, mida Pyongyang endast kujutab.

Põhja-Korea ambitsiooniks on juba ammu olnud ehitada rakett, mis suudab toimetada tuumalõhkepea USA mandriossa, mille kohta on USA president Donald Trump öelnud, et seda ei juhtu.

Lõuna-Korea uudisteagentuur Yonhap andmeil kavatseb Põhja-Korea teha teisipäeval tähtsa avalduse.

Asjatundjate sõnul on stalinistlik riik teinud Kim Jong-uni võimuletulekust alates oma raketivõimekuses suuri edusamme. Korraldatud on kolm tuumakatsetust ja mitmeid raketiteste.

Rakett lendas üle 900 kilomeetri

Põhja-Korea tulistas teisipäeval Põhja-Phyongani provintsis Banghyoni lähedal asuvast baasist välja ballistilise keskmaaraketi, mis lendas üle 930 kilomeetri ja maandus Jaapani merre viimase ekskslusiivses majandustsoonis.

Raketi lennutrajektoor küündis kõrgeimas punktis kaugelt üle 2500 kilomeetri.

Põhja-Korea korraldas raketikatsetuse vaid mõni päev pärast seda, kui Lõuna-Korea liider Moon Jae-in ja USA president Donald Trump arutasid oma esimesel tippkohtumisel Pyongyangist tulenevat ohtu.

Jaapani valitsuse peasekretär Yoshihide Suga ütles, et rakett lendas umbes 40 minutit, mis on ebaharilikult pikk lennuaeg.

"Ballistilise raketi väljatulistamist ei tolereerita kunagi ning jaapan avaldab Põhja-Koreale tugevat protesti ja mõistab hukka," sõnas ta briifingul.

Trump kommenteeris Pyongyangi raketikatsetust Twitteris

USA president Donald Trump kommenteeris Põhja-Korea teisipäevast raketikatsetust oma stiilile kohaselt Twitteris.

Trumpi sõnul on raske uskuda, et Põhja-Korea naabrid Lõuna-Korea ja Jaapan suudavad Pyongyangi tegevust veel kaua kõrvalt vaadata. Trump avaldas lootust, et ka Hiina suurendab survet Põhja-Koreale.

Lisaks imestas Trump avaldas president Twitteris imestust, et "sel tüübil" ehk Põhja-Korea liidril Kim Jong-unil ei ole rakettide katsetamisest midagi paremat teha.

Ekspert: Põhja-Korea tuumaohtu ei maksa üle tähtsustada

Ekspertide hinnangul aga paanikaks põhjust pole, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"On oluline mitte üle tähtsustada Põhja-Korea tuumaohtu. Põhja-Koreal pole sugugi rohkem huvi poolsaarel sõda valla päästa või kellegi vastu tuumarelva kasutada kui kellelgi teisel. Nad ei ole irratsionaalsed, riigijuhid on väga mõistlikud riigi püsimajäämise osas ja teavad, et selline tegevus on riigi julgeolekule äärmiselt põrmustav," selgitas Ühendkuningriigi mõttekoja RUSI tuumapoliitikaekspert Tom Plant.

Põhja-Korea tulistas teisipäeval Põhja-Phyongani provintsis Banghyoni lähedal asuvast baasist välja ballistilise keskmaaraketi, mis lendas üle 930 kilomeetri ja maandus Jaapani merre.

 

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: