Helme soovitab e-valimised ära jätta, Pevkur jätaks päevapoliitika kõrvale

{{1504608840000 | amCalendar}}
Valimisreklaamid linnapildis
Valimisreklaamid linnapildis Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimehe Mart Helme teatas, et ID-kaardi kiibivea tõttu tuleb sügisestel valimistel e-hääletus ära jätta, Reformiearakonna esimees Hanno Pevkur ütles, et probleemi tuleb lahendada päevapoliitikaga sidumata.

Mart Helme hinnangul on Riigi Infosüsteemide Ametis avastatud ID-kaardi kiibiviga piisavalt tõsine, et e-valimised neil valimistel ära jätta, vahendas EKRE pressiesindaja.

"Esimest korda tunnistab meie valitsus ja eriteenistused, et teatud ID-kaartidega tehtavad tehingud ja e-valimised võivad olla riskantsed. Isegi Riigi Infosüsteemide Amet tunnistab, et antud vea abil saab muuta inimese identiteeti,“ ütles Helme.

„Meie oleme alati olnud e-valimiste suhtes skeptilised ja nüüd selgub, et asja eest. Eesti Konservatiivne Rahvaerakond on veendunud, et seekordsetel valimistel peab e-valimised ära jätma.“

Helme sõnul pole välistatud, et Vene eriteenistused, eelkõige GRU on võtnud Eesti valimised tõsiselt luubi alla ega kavatse midagi jätta juhuse hooleks. „Meenutame, et Venemaad on varemgi süüdistatud valimistesse sekkumises
Prantsusmaal, Saksamaa, Suurbritannias ja USA-s. Nüüd jõudis järjekord siis Eestini," ütles Mart Helme.

Hanno Pevkur ID-kaardi turvalisusest: see tuleb kiiresti lahendada

Reformierakonna esimees Hanno Pevkur ütles, et ID-kaardi turvalisuse küsimuse lahendamine peab olema päevapoliitikast üle ning kutsus kõiki poliitilisi jõude koostööle, et Eesti e-riigi maine ei kannataks, vahendas Reformierakonna pressiesindaja.

“Kui küsimus on e-teenuste usaldusväärsuses ja Eesti riigi maines, siis see ei ole koht poliitilisteks punktivõttudeks,” ütles Pevkur. “E-teenuste puhul on usaldusväärsus kõige alus, seetõttu peab olema turvalisus alati esikohal,” lisas Pevkur.

Pevkuri sõnul tuleb iga sellist ohusignaali võtta kui väärtuslikku materjali, mis aitab e-teenused veelgi turvalisemaks muuta. "Õnneks on praegu tegemist teoreetilise riskiga, mis ei ole teadaolevalt praktikas realiseerunud. Seda enam on selle ohu kiire lahendamine ülimalt oluline," märkis Hanno Pevkur.

Kindlasti ei tohiks Pevkuri hinnangul praegu ehmuda ning minna tagasi paberi juurde. “Eesti on endiselt tugev e-riik ja meil tuleb sellest teha endale korralik õppetund. Igasugune e-teenustest loobumine oleks tagasiminek ja samm minevikku,” lausus Pevkur.

Reformierakond toetab kohalikel valimistel e-hääletamise kasutamist. “Vähim, mida me valimiste kontekstis peame inimestele tagama, on valikuvõimalus e-hääletada,” ütles Pevkur. Samuti tuleks tema sõnul järgida ekspertide soovitusi ning kõik võiksid üha enam kasutada e-teenuste puhul mobiil-ID lahendust.

Mõisa hinnangul on ka passiga valides turvariskid

Tegusa Tallinna ja Savisaare valimisliidu eestvedaja Jüri Mõis ütles, et tema hinnangul turvarisk e-valimiste edasist käekäiku ei mõjuta. "Mina ei usu, et see mõjutab. See on selline puhtteoreetiline teema. See on minu kodaniku positsioon. Ega ma ei tea ju üksikasju ja ma ei tunnegi seda valdkonda, aga ma küll usun, et see midagi tõsist ei ole," ütles Mõis.

"Seal on ikka teada, et kõik, mis on inimese tehtud, kõike seda oskab ka inimene järgi teha. Ega passiga valimas käimised ei ole turvalisemad, ka seal on täpselt samasugused riskid. Ka passi saab järgi teha ja nägu saab järgi teha," lausus ta.

Üks tulihingelisemaid e-valimiste vastu võitlejaid on Mõisa valimisliidukaaslane Edgar Savisaar. Mõis ütles, et kui Savisaar peaks sel teemal aktiivselt sõna võtma hakkama, siis see valimisliidu tööd ei segaks.

"See valimisliidu tööd küll kuidagi ei sega. Me ei ole endale seadnud ülesandeks, et me oleks kõikides küsimustes ühel arvamusel või omaks ühist maailmavaadet. Meil on valimisliit, me kooskõlastame neid seisukohti, mida võiks Tallinnas muuta. Ja sellega see meie ühisosa praegusel hetkel piirdubki," rääkis Mõis.

Karilaid: tuleb kaaluda, kas e-valimistega edasi minna

Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid rõhutas, et Keskerakond on alati e-valimiste osas rõhutanud, et e-valimised ei pruugi olla piisavalt turvalised ega läbipaistvad.

Kuna ees on kohalike omavalitsuste valimised, on Karilaiu hinnangul vaja Vabariigi Valimiskomisjonil koostöös ekspertidega hinnata väga tõsiselt, kas antud turvariski puhul on e-valimistega edasiminek õige samm. "Keskerakond on alati rõhutanud, et e-valimised peavad olema turvalised ja läbipaistvad. Meie ettevaatlikus oli õigustatud," tõdes Karilaid.

Ta lisas, et demokraatiale ei tohi jätta turvaauke. "Eksperdid peavad tagama e-valimiste turvalisuse ja kontrolli võimaluse, et miski ega keegi e-hääletamise tulemusi ei mõjutanud. Kui seda ei suudeta, tuleb e-valimised ära jätta," ütles Karilaid. Ta kordas ka juba varaseamalt öeldut, et e-valimiste osas on vaja rahvusvahelist auditit. Põhiseaduskomisjoni esimees tunnustas ka valitsuse samme ning seda, et võimalikest murekohtadest on räägitud avalikult ning inimesi informeeriti kiirelt.

Keskerakonna juhatuse liige Yana Toom ja riigikogu fraktsiooni liige Oudekki Loone avaldasid lootust, et sügisestel kohalikel valimistel jäävad e-valimised ära.

Ka Savisaare liidus kandideeriv Keskerakonna juhatuse liige Olga Ivanova kutsus üles valida valimiskasti juures.

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: