Rene Kundla: valimised ajavad „lahku” isegi äsja naitunud lapseootel pered

Martin Repinski ja Siret Kotka pulmad
Martin Repinski ja Siret Kotka pulmad Autor/allikas: Sergei Stepanov/NPA

Parteid kasutavad oma kuulsamaid liikmeid ehk poliitilisi parte häälte saamiseks ära, leides neile seadust väänates kandideerimiseks fiktiivse elukoha.  Mõnel korral kipub asi absurdiks, sest häälte nimel „lahutatakse” ära isegi äsja abiellunud lapseootel perekondi. Teemat arendab Rene Kundla. 

Mõni aeg tagasi kirjutas Ida-Virumaa päevaleht Põhjarannik sellest, kuidas üks omavalitsus keeldus  maksmast sünnitoetust emale, kes oli end nende valda sisse kirjutanud, kuid omavalitsuse uurimistöö käigus selgus, et ta elas hoopis naaberomavalitsuses. 

Selle loogika järgi peaks vabariigi valimiskomisjon keelama kohalike omavalitsuste valimistel kandideerida nii mõnelgi kandidaadil. Erinevalt Riigikogu valimistest, kus sissekirjutus pole kandideerimispaigaga seotud, saab kohalike omavalitsuste valimistel ringkonnas kandideerida teatavasti vaid valimisaasta 1. augusti seisuga selles omavalitsuses püsivat elukohta omav inimene.

Kuigi „püsiva elukoha” mõiste on Eesti seadusruumis täpselt määratlemata, vastas juba 2012. aastal tollane õiguskantsler Indrek Teder sellekohasele järelepärimisele järgnevalt: „Kahtlemata on valimisõiguse saamiseks valeandmete esitamine taunitav ning vastava kohaliku omavalitsuse üksuses tegelikult püsivalt elavate isikute õiglustunnet riivav.”

Asja tehakse koguni nii jultunult, et Saaremaa ajalehele Saarte Hääl ütles Riigikogu aseesimees Enn Eesmaa, et end Saaremaal Keskerakonna esinumbrina kandideerimiseks Kuressaarde sisse kirjutades täitis ta lihtsalt seadust ja püsivalt ta sinna kolida ei kavatse.

Kõige ilmekam näide on mõistagi Eesti poliitika omalaadne ristiisa Edgar Savisaar, kes pealinna plakatitel kutsus valima enda elukohaks Tallinna, kus ta on ka korduvalt kandideerinud ja teeb seda seekordki, kuigi ise pesitseb kõikide vaikival heakskiidul hoopis Lääne-Virumaal Eru külas Hundisilma talus.

Valimisseaduse üle irvitav kummalisim tegu sai tõenäoliselt teoks Virumaal. Neile teadaolevalt kas nende endi või partei soovil kolisid lahku äsja abielusadamasse tüürinud ja randumisel lapseootusest teada andnud Martin Repinski ja Siret Kotka-Repinski. Mees-Repinski kandideerib teatavasti Jõhvis ja nais-Repinski hoopis Rakveres.

Tulles tagasi loo alguse juurde, kus sünnitoetusest ilma jäänud fiktiivse sissekirjutusega emaga ei saanud sotsiaaltöötaja kontakti, teen ettepaneku, et riikliku valimiskomisjoni liikmed võiks valimistevahelisel ajal külastada kahtlaste häälekogujate nn kodusid. Kui käopoega ikka korduvalt võõrast pesast ei leita ja ka naabrid pole teda sealkandis kohanud, siis tuleks tollele antud hääled tühistada ja vajaduse korral kohad volikogus ümber mängida. •

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil [email protected]. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel.

Toimetaja: Rain Kooli

Allikas: ERRi raadiouudiste kommentaar

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: