Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kataloonia liidri sõnul suurendavad jõuvõtted toetust referendumile

Kataloonia president Carles Puigdemont.
Kataloonia president Carles Puigdemont. Autor/allikas: Albert Gea/Reuters/Scanpix

Kataloonia liidri sõnul tõstavad Hispaania keskvõimu jõuvõtted kavandatava iseseisvusreferendumi vastu toetust rahvahääletusele nii, et Euroopa institutsioonidel pole võimalik seda eirata.

Kataloonia president Carles Puigdemont kritiseeris kolmapäevases usutluses Associated Pressile Euroopa Komisjoni, kes pole seni pööranud tähelepanu katalaanide soovile referendum korraldada.

Puigdemonti sõnul pööras komisjon katalaanidele selja, kui jättis kaitseta Euroopa kodanike fundamentaalsed õigused ajal, mil Hispaania kohtud ja keskvõim jõumeetmetega hääletust peatada üritavad.

Neli päeva enne referendumit antud intervjuus lubas Puigdemont ühtlasi muuta konflikti Hispaaniaga Euroopa teemaks, mitte jätta seda siseasjaks.

Ükski riik Euroopa Liidus pole avalikult väljendanud toetust 1. oktoobri referendumile, mida Hispaania konservatiivne valitsus on nimetanud ebaseaduslikuks.

Hispaania riigikohus kavatseb uurida võimaliku mässule õhutamisena süüdistusi demonstrantide vastu, kes osalesid massilises protestiaktsioonis politsei tegevuse vastu Kataloonia iseseisvusreferendumi ettevalmistuste takistamiseks.

Kohtu peaprokurör nimetas Barcelona meeleavalduste korraldajatena kaht kodanikeühendust -- Katalaani Rahvusassambleed ja Omnium Culturali. Mõlemad rühmitused on Kataloonia iseseisvuspürgimuste liikumapanevaks jõuks.

Barcelona linnapea kutsub EL-i Kataloonia kriisi vahendama

Barcelona linnapea Ada Colau kutsus neljapäeval Briti ajalehes Guardian avaldatud arvamusartiklis Euroopa Liitu vahendajaks Kataloonia kavandatavast iseseisvusreferendumist tekkinud vastasseisus.

"Minu kohus linnapeana on kutsuda Euroopa Komisjoni looma vahendamisruumi Hispaania ja Kataloonia valitsuse vahel, et leida läbirääkimiste teel demokraatlik lahendus," kirjutas ta.

Barcelona "ei soovi ettearvamatute tagajärgedega kokkupõrget. Ma olen veendunud, et seda ei taha ka enamik meie Euroopa partnereist".

Colau on Kataloonia iseseisvuse vastu, kuid taunib Hispaania peaministri Mariano Rajoy "leppimatu valitsuse" käitumist, mis on teravdanud vasatsseisu Kataloonia regionaalvalitsusega.

Kohtulikud sammud Kataloonia ametnike vastu "üksnes suurendavad ühiskondlikke pingeid ning blokeerivad kõik võimalused konfliktist väljapääs leida", kirjutas ta.

"Hispaania valitsus on lasknud Kataloonia konfliktil laieneda sisetülist Euroopa konfliktiks," süüdistas Colau ja lisas, et Euroopa ei saa Kataloonia küsimuses passiivseks jääda.

"Kaitsta Kataloonia kodanike põhiõigusi Hispaania riigi repressioonilaine eest on sama, mis kaitsta Hispaania ja Euroopa kodanike õigusi."

Kataloonia võimud on tõotanud pühapäevaks kavandatud iseseisvusreferendumi igal juhul läbi viia, ehkki Madrid püüab seda kõigest jõust takistada.

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: