Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Blogiülevaade: Kataloonia referendumit saatis vägivald

{{1506845580000 | amCalendar}}

Kataloonia kohaliku valitsuse poolt pühapäeval korraldatud iseeisvusreferendumit saatis vägivald. Hispaania valitsus ja ülemkohus peavad referendumit ebaseaduslikuks ning rahvahääletust saadeti takistama riiklik politsei. Kokkupõrgetes võimu ja meeleavaldajate vahel sai viga sadu inimesi. Madrid ja Barcelona aga süüdistavad olukorra pingestumises teineteist.

NB! Pikem taustainfo referendumiga seotud sündmuste kohta on loetav allpool, pärast otseblogi akent.

OTSEBLOGI:

 

NB! Otseblogi näitab 20 viimast postitust, ülejäänute lugemiseks tuleb vajutada "Load more".

Vigastatute arvust tuli vastakaid teateid

Vigastatute arvust tuleb vastakaid teateid, sest erinevalt tervishoiuametist võrdsustavad Kataloonia tippametnikud kokkupõrgetega seoses haiglasse tulnud või toodud inimeste arvu vigastatute arvuga.

Barcelona meer Ada Colau ütles enne tervishoiuameti viimast teadet, et kokkupõrgetes vigastatuid on üle 460. Sarnase võrdsustava seisukoha võttis ka Kataloonia valitsuse pressiesindaja Jordi Turull, kui ütles pühapäeva pärastlõunal, et vigastatuid on 337. Tervishoiuamet ütles pisut pärast Turulli avaldust, et haiglasse tuli või toodi 337 inimest, kellest vigastatuid oli ameti sõnul kinnitatud andmeil 91.

Hispaania siseministeeriumi teatel vajas arstiabi 33 politseinikku.

Hiljem on Kataloonia kohalikud ametnikud teatanud rohkem kui 800 vigastatust. Endiselt pole täpsemalt selge, kuivõrd tõsistest vigastustest jutt käib.

Hispaania valitsus nõudis Kataloonialt referendumi ära jätmist, sest peab seda seadusvastaseks. Ülemkohus andis varem korralduse hääletus peatada ning võimud lubasid, et politsei asub referendumi alates kohtu otsust jõustama.

Pühapäeva hommikul alanud hääletuse eel kogunesid sajad inimesed hääletuspunktidesse, et politseinikud ei saaks neisse siseneda ning konfiskeerida hääletuskaste ja -sedeleid.

Pärast hääletuse algust tungisid politseid jõuga sisse mitmesse hääletuspunkti, eriti Kataloonia pealinnas Barcelonas ja iseseisvumist pooldava Kataloonia presidendi võimukantsis Gironas.

Uudisteagentuuride ja pealtnägijate sõnul lasi Hispaania politsei kohati kokkupõrgetes käiku kummikuulid ja -nuiad, meeleavaldajad aga loopisid neid kivide ja muu kättejuhtuvaga.

Turull süüdistas vägivalla puhkemises Hispaania peaministrit Mariano Rajoyd ja siseminister Juan Ignacio Zoidot. Hispaania politsei ja tsiviilkaardi käitumine on poliitiliselt motiveeritud ning ilmestab "selget motivatsiooni teha kodanikele liiga".

Kataloonia siseasjade direktor Raul Romeva ütles, et Kataloonia pöördub Rajoy valitsuse rikkumiste pärast Euroopa võimude poole.

Hääletus lõppes Eesti aja järgi kell 21.

Rajoy väitel Kataloonias iseseisvusreferendumit ei toimunud

Hispaania peaminister Mariano Rajoy väitis pühapäeva õhtul telepöördumises, et Kataloonias iseseisvusreferendumit ei toimunud.

Ta ütles, et suur enamus katalaane ei järginud lahkulööjate stsenaariumi.

"Täna ei olnud Kataloonias enesemääramisreferendumit. Seaduse jõud kehtib kogu oma tugevusega," ütles ta.

Rajoy tänas Hispaania politseijõude, öeldes, et need tegutsesid kindlameelselt.

Puigdemont: Kataloonia võitis õiguse saada iseseisvaks riigiks

Kataloonia võitis õiguse saada iseseisvaks riigiks, ütles Kataloonia president Carles Puigdemont pühapäeva õhtul telepöördumises.

"Täna kirjutas Hispaania riik veel ühe häbiväärse lehekülje oma (suhete) ajalukku Katalooniaga," lisas ta pöördumises.

Kohalike võimude teatel sai kokkupõrgetes kannatada vähemalt 844 tsiviilisikut ja 33 politseinikku.

Puigdemont ütles, et ta esitab Euroopa Liidule üleskutse uurida Hispaania valitsuse võimalikke inimõigusrikkumisi seoses pühapäevaste sündmustega.

Hispaania vasakjõud nõuavad peaministri tagasiastumist

Hispaania vasakpoliitikud nõudsid pühapäeval peaminister Mariano Rajoy tagasiastumist seoses politsei vägivallaga Kataloonia iseseisvusreferendumi ajal.

Politsei püüdis jõuga takistada hääletamist referendumil.

Vasakerakonna Podemos liider Pablo Iglesias süüdistas Rajoy konservatiivset Rahvaparteid ja selle toetajaid Hispaania demokraatia hävitamises.

"Selleks, et saaksime alustada uut dialoogi ja kooseksisteerimise ajajärku peavad Rahvapartei ja (selle liitlane) Ciudadanos minema opositsiooni," kirjutas Iglesias Twitteris.

Ka Barcelona linnapea Ada Colau nõudis Rajoy tagasiastumist, öeldes, et peaministri tegevus on ületanud kõik piirid.

"Ta on argpüks, kes ei suuda täita riiklikke kohustusi. Sestap peab ta tagasi astuma," ütles Colau ajakirjanikele.

Rahvapartei kõneisik Fernando Martinez-Maillo kaitses Rajoy valitsuse tegevust.

"Ainsad, kes vastutavad täna Kataloonia sündmuste eest on (Kataloonia regionaaljuht Carles) Puigdemont, Kataloonia valitsus ja selle partnerid," ütles ta.

Barcelonas filmitud amatöörvideod näitavad politsei vägivalda

Barcelonas filmitud amatöörvideodelt võib näha Kataloonia iseseisvusreferendumi läbiviimist takistavate Hispaania politseinike vägivalda valimisjoskondadesse kogunenud inimeste vastu.

Sotsiaalmeediasse postitatud klippidel on näha, kuidas politseinikud inimesi trepist alla tõukavad, juustest tirivad ja ründavad valimisjoskondi valvavaid Kataloonia tuletõrjujaid. Üht korrakaitsjat filmiti trampimas maaslamajal.

Ühe video filmija ütles Associated Pressile, et inimesed lihtsalt istusid ja püüdsid aeglustada politsei operatsiooni. Tema sõnul keegi politseinikke ei provotseerinud.

Pühapäeva hommikul alanud hääletuse eel kogunesid sajad inimesed hääletuspunktidesse, et politseinikud ei saaks neisse siseneda ning konfiskeerida valimiskaste ja -sedeleid.

Pärast hääletuse algust tungisid politseid jõuga sisse mitmesse hääletuspunkti, eriti Kataloonia pealinnas Barcelonas ja iseseisvumist pooldava Kataloonia presidendi võimukantsis Gironas.

Uudisteagentuuride ja pealtnägijate sõnul lasi Hispaania politsei kohati kokkupõrgetes käiku kummikuulid ja -nuiad, meeleavaldajad aga loopisid neid kivide ja muu kättejuhtuvaga.

Madrid: politsei on sulgenud 79 Kataloonia referendumi hääletuspunkti

Hispaania politsei on sulgenud umbes 2300 Kataloonia iseseisvusreferendumi hääletuspunktist 79, teatas Hispaania siseministeerium pühapäeval.

Suletud hääletuspunktidest 34 asusid Kataloonia pealinnas Barcelonas.

Kataloonia valitsuse pressiesindaja Jordi Turull ütles varem, et hääletus toimub 96 protsendis hääletuspunktidest.

Hispaania valitsus ütleb, et referendumit aset leidnud ei ole.

Ministeerium lisas teates, et politsei, kes jõustab kohtu otsust peatada referendumi toimumine, pidas kinni kolm inimest. Kinnipidamise põhjus oli kas allumatus või politseinike ründamine, lisati teates.

Hispaania politsei kasutas Kataloonias kummikuule

Hispaania märulipolitsei piiras pühapäeval Kataloonias Gironas sisse valimisjaoskonna, kus Madridi poolt ära keelatud iseseisvusreferendumil peaks hääle andma Kataloonia president Carles Puigdemont. Inimesi tulistati kummikuulidega ja teatatakse 38 vigastatust.

Hiljem õnnestus Puigdemontil hoopis mujal hääletada.

Märulipolitsei saabudes puhkesid jaoskonna juures kähmlused.

Kilpidega märulipolitseinikud purustasid haamriga valimisjaoskonna ukseklaasi ja tungisid jaoskonna ruumidesse Sant Julia de Ramise spordikeskuses. Televisioon näitas, kuidas politseinikud ajasid spordikeskuse juurde kogunenud rahvast kumminuiadega laiali. Teateid vigastatutest esialgu ei ole.

Puigdemont pidi Sant Julia de Ramise spordikeskuses hääle andma kell 9.30 kohaliku aja järgi.

Hispaania siseministeeriumi teatel on politseijõud saadetud ka teistesse Kataloonia linnadesse. Politsei on konfiskeerinud valimiskaste ja hääletussedeleid, teatas ministeerium Twitteris, avaldades fotod Barcelonas konfiskeeritud valimiskastidest ja sedelitest.

Välisagentuurid teatasid keskpäeval, et Hispaania politsei kasutas Barcelona valimisjaoskonna juures protestijate vastu kummikuule, mitu inimest sai haavata.

Märulipolitsei kasutas kummikuule protestijate vastu, kes üritasid takistada politseiautodel Rius i Taule koolis asuva jaoskonna juurest konfiskeeritud valimiskastidega lahkuda.

Kataloonia iseseisvusreferendumi ajal on politsei vägivallas valijate ja meeleavaldajate vastu saanud viga 38 inimest, teatas päästeamet.

Madrid: referendumit peatavad politseinikud käituvad professionaalselt

Kataloonia iseseisvusreferendumit tõkestavad politseinikud käituvad ülemkohtu otsust jõustades "professionaalselt", lausus Hispaania keskvalitsuse kõrgeim esindaja Kataloonias pühapäeval.

Encric Millo tänas Hispaania politseid ja kodanikukaitset "kõikide katalaanide julgeoleku üle järelevalve pidamise ning nende õiguste tagamise" eest.

"Tänaseid sündmusi Kataloonias ei saa iialgi kujutada referendumina või millenagi, mis sarnaneb sellele," lisas Millo.

Hispaania politsei on pühapäeval toimuval referendumil tulistanud meeleavaldajaid kummikuulidega ja sulgenud valimisjaoskondi, eesmärgiga peata hääletus.

Kataloonia regionaalvalitsuse pressiesindaja tembeldas politseinike tegevuse "repressiooniks" ning ärgitas Millot politseinike käitumise tõttu tagasi astuma.

Hispaania valitsus kutsus Katalooniat lõpetama "farssi"

Hispaania valitsus kutsus pühapäeval Kataloonia regionaalvalitsust lõpetama "rahvahääletuse farssi".

Madrid nõudis, et Kataloonia omavalitsus kõpetaks seadusvastase iseseisvusreferendumi.

Kataloonia president taunis "Hispaania riigi õigustamatut vägivalda"

Kataloonia president Carles Puigdemont mõistis pühapäeval hukka Hispaania politsei "õigustamatu vägivalla" iseseisvusreferendumil osaleda soovivate inimeste vastu.

"Hispaania riigi õigustamatu, irratsionaalne ja vastutustundetu vägivald ei peata katalaane," ütles Puigdemont ajakirjanikele, tuues näiteks "kumminuiade, kummikuulide ja valimatu jõu kasutamise" politsei poolt "rahumeelselt meelt avaldanud inimeste vastu".

Kataloonia valitsus: avatud on 73 protsenti valimisjaoskondadest

Kataloonia pühapäevasel iseseisvusreferendumil on politseioperatsioonist ja tehnilistest tõrgetest hoolimata avatud 73 protsenti plaanitud 6000 valimisjaoskonnast, teatas regionaalvalitsus.

Kataloonia valitsuse esindaja Jordi Turull  kutsus katalaane säilitama rahu, kuid "kaitsma rahumeelselt oma õigust häält anda".

Madridis avaldati meelt Kataloonia iseseisvumise vastu

Hispaania pealinnas Madridis avaldasid sajad inimesed pühapäeval meelt Hispaania ühtsuse ja Kataloonia iseseisvushääletuse vastu.

Umbes 300 inimest kogunesid pühapäeval Madridi peaväljakule, lehvitasid Hispaania riigilippu ja skandeerisid Hispaania ühtsust toetavaid loosungeid.

Pooled neist läksid seejärel Madridi Soli väljakule, et avaldada meelt piirkonnavalitsuse peakorteri ees. Seal plaksutasid meeleavaldajad plaksutasid hoone ees valves seisvatele politseinikele.

Hispaania keskvõim saatis tuhandeid politseinikke Katalooniasse, eesmärgiga takistada hääletuse toimumist.

Pühapäeval toimub Madridis veel meeleavaldusi, nii hääletuse toetuseks kui vastu. Kataloonia iseseisvumise vastased meeleavaldused toimusid linnades üle Hispaania, kaasa arvatud Kataloonias.

Kataloonia valitsus: suudame referendumi läbi viia

Kataloonia valitsus teatas pühapäeval, et suudab Madridi vastumeetmetest hoolimata iseseisvusreferendumi läbi viia.

"Valitsus on täna seisukohal, et me suudame enesemääramisreferendumi läbi viia - mitte päris nii nagu soovisime, kuid sellel on demokraatlikud garantiid," ütles Kataloonia valitsuse esindaja Jordi Turull pressikonverentsil.

Kataloonia ametiisikute sõnul võivad valijad anda hääle ükskõik millises valimisjaoskonnas, mitte kindlaks määratud hääletuspunktis, kuna paljud neist on politsei poolt suletud.

Turull ütles ajakirjanikele, et viimasel minutil otsustatud uus süsteem võimaldab kõigil 5,3 miljonil valijal oma hääl anda ja väldib kordushääletamist.

Turull lisas, et valijad võivad vajadusel anda hääle kodus trükitud valimissedelitel. Kataloonia võimud on trükkinud ka uusi valimissedeleid pärast seda, kui politsei konfiskeeris viis miljonit sedelit.

Valimistel on vaatlejateks "rühm teadlasi ja professionaale," ütles Turull pressikonverentsil. Regionaalparlamendi poolt ametisse nimetatud valimiskomisjon saadeti nädala algul laiali, et vältida põhiseaduskohtu määratud suurt trahvi.

Hispaania keskvalitsus peab referendumit ebaseaduslikuks, Hispaania põhiseaduskohus peatas selle läbiviimise.

Kataloonia liider: me ei loobu oma õigustest

Kataloonia regionaalliider Carles Puigdemont kinnitas laupäeval AFP-le, et katalaanid ei loobu oma õigustest ning iseseisvusreferendum korraldatakse pühapäeval hoolimata Hispaania keskvalitsuse vastuseisust.

"Me ei lähe koju," ütles ta ja lisas, et regionaalvalitsusel "on kõik paigas", et rahvahääletusel "kulgeks kõik normaalselt".

Kataloonia liidri sõnul on vaja otsida konfliktile lahendust vahendamise kaudu.

"Kui jah võidab, kui ei võidab - iga stsenaariumi korral peab olema vahendamine, kuna asjad ei toimi," ütles Puigdemont AFP-le.

Ta kutsus katalaane säilitama "rahumeelsust".

Madrid on seisukohal, et Kataloonia iseseisvushääletus on ebaseaduslik.

Puigdemont ei kutsunud ühtegi konkreetset isikut, organisatsiooni või riiki vahendajaks, kuid andis mõista, et see võiks olla Euroopa Liit.

"Ma arvan, et alates praegusest oleks loogiline, et Euroopa Liit jälgiks aktiivselt (olukorda) ja huvituks aktiivselt," sõnas ta.

Ta kordas üleskutset Hispaania valitsusele pidada läbirääkimisi seadusliku ja siduva referendumi korraldamiseks ning lubas kogu rahvahääletuse ära jätta, kui Madrid nõustub. Seda aga ilmselt ei juhtu.

Kataloonia iseseisvusreferendumi tehnoloogiataristu hääletamiseks ja häälte lugemiseks on lammutatud, mistõttu on rahvahääletuse läbiviimine "absoluutselt võimatu", ütles Hispaania keskvalitsuse kõrgeim esindaja Kataloonias Enric Millo varem päeval.

Millo ütles, et tsiviilkaardi agendid otsisid laupäeval kohtuniku korraldusel läbi Kataloonia regionaalse tehnoloogia- ja sidekeskuse CTTI peakorteri ning muutsid kasutuskõlbmatuks tarkvara, mis oli mõeldud rohkem kui 2300 valimisjaoskonna ühendamiseks ja tulemuste jagamiseks, samuti interneti teel hääletamiseks.

Ta välistas võimaluse, et suudetaks korraldada "efektiivne referendum õiguslike tagatiste ja siduvusega viisil, mida Kataloonia regionaalvalitsus oli lubanud".

Tuhanded inimesed avaldasid laupäeval Madridi kesklinnas protesti Kataloonia pühapäevase iseseisvusreferendumi vastu.

Hispaania ühtsuse toetajad kogunesid Cibelesi väljakule, skandeerides "Viva España!" ja "Puigdemont vangi!".

Politsei sulges laupäeval Kataloonias 1300 valimisjaoskonna ümbruse osana Hispaania keskvalitsuse sammudest takistamaks pühapäevale kavandatud iseseisvusreferendumi läbiviimist, teatas Madridi esindaja.

"Mossos d'Esquadra on sulgenud 2315 valimisjaoskonnast 1300 ümbruse," ütles keskvalitsuse esindaja Kataloonias Enric Millo, viidates Kataloonia politseijõududele.

Ta lisas, et 163 valimisjaoskonnas viibisid rahumeelselt inimesed, kellel lubatakse lahkuda, kuid ühtegi inimest jaoskondadesse ei lasta.

"Aktuaalse kaamera" laupäevane uudis:  

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: