Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Riik võtab äriühingutest dividendidena 134 miljonit eurot

500-eurosed kupüürid.
500-eurosed kupüürid. Autor/allikas: Lee Jae-Won /Reuters/Scanpix

Riigieelarves on välja toodud, et riik kavatseb järgmisel aastal endale kuuluvatest ettevõtetest 134 miljonit eurot dividende võtta. Iga äriühingu dividendisummad on eraldi välja toodud, ainsaks erandiks on rahandusministeerium, kes Eesti Energia börsiettevõtte-staatusele viidates ei soovi enda valitsemisala numbreid avaldada.

Kolmapäeval valitsuses heaks kiidetud 2018. aasta riigieelarves on rahandusministeerium enda valitsusala tuleva aasta finantstuludena välja toonud 22,7 miljonit eurot, sel aastal oli selleks numbriks 57,8 miljonit.

Omanikutulud laekuvad Põhjamaade Investeerimispangalt, Leviralt, Eesti Energialt, Eesti Lotolt ja kasumieraldiselt, mille Eesti Pank igal aastal riigieelarvesse teeb.

Ettevõtte haaval rahandusministeerium dividendisummasid riigieelarves välja ei too ning ministeeriumi pressiesindaja Ott Heinapuu põhjendas seda sellega, et Eesti Energia avaldab need börsiteadetes.

"Londoni börsi reeglid mõjutavad Eesti Energia dividendide summa avaldamist," selgitas ta. "Meie riigivara osakonna põhjendus on see, et Eesti Energia dividendiprognoosist ei tohi enne avalikult rääkida, kui Eesti Energia on midagi otsustanud ja kõigile investoritele teada andnud".

Heinapuu lisas, et seetõttu ei ole võimalik ka teiste nende valitsusala ettevõtete dividendiprognoose avaldada, vastasel juhul saaks nende põhjal ka Eesti Energia plaanid välja arvutada.

Samas võib eelarvest lugeda, et riigi dividendidest saadavad finantstulud vähenevad tänavusega võrreldes 33,7 miljoni euro võrra ja seda peamiselt Eesti Energia dividendide languse tõttu.

Keskkonnaministeeriumi valitsemisalas plaanitakse Riigimetsa Majandamise Keskuselt (RMK) võtta dividende 33,5 miljonit eurot. Tänavu maksis RMK dividendidena riigieelarvesse 30 miljonit eurot.

Nii Eesti Keskkonnauuringute Keskus kui Eesti Kaardikeskus maksavad riigile kumbki 25 000 eurot dividende.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi valitsemisalas prognoositakse dividende võtta kokku üle 75 miljoni euro ulatuses. Mullu ulatus dividendisumma rohkem kui 77 miljoni euroni. 

Suurimat summat oodatakse tuleval aastal Tallinna Sadamalt - 48,3 miljonit eurot.

Elering peaks eelarvesse panustama 20 miljoni euroga, Lennuliiklusteeninduse AS 3,7 miljoni, Eesti Teed 2,1 miljoni, Eesti Post ja Eesti Loots kumbki 0,6 miljoni, Teede Tehnokeskus 0,2 miljoni ning KredEx Krediidikindlustus 51 000 euroga.

Maaeluministeeriumi valitsemisalas oodatakse 80 000 eurot dividende ASilt Vireen ning 18 000 eurot Eesti Põllumajandusloomade Jõudluskontrolli ASilt.

 

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: