Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Euroopa Komisjon trahvib Amazoni 250 miljoni euroga

Euroopa Komisjoni konkurentsivolinik Margrethe Vestager.
Euroopa Komisjoni konkurentsivolinik Margrethe Vestager. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Euroopa Komisjon (EK) otsustas, et Luksemburg andis Amazonile ligikaudu 250 miljoni euro väärtuses ebaseaduslikke maksusoodustusi ning käskis Luksemburgil ebaseaduslik abi Amazonilt tagasi nõuda.

"Luksemburg andis Amazonile ebaseaduslikke maksusoodustusi. Selle tulemusena ei maksustatud peaaegu kolme neljandikku Amazoni kasumist. Teiste sõnadega lubati Amazonil maksta neli korda vähem tulumaksu kui teistel kohalikel ettevõtjatel, kelle suhtes kohaldati samu riiklikke maksustamiseeskirju," sõnas Komisjoni konkurentsivolinik Margrethe Vestager pressiteate vahendusel.

"See on EL-i riigiabieeskirjade kohaselt ebaseaduslik. Liikmesriigid ei tohi anda hargmaistele kontsernidele valikulisi maksusoodustusi, mida teistele ei pakuta," jätkas Vestager.

Pärast 2014. aasta oktoobris algatatud põhjalikku uurimist järeldas komisjon, et 2003. aastast pärinev Luksemburgi maksuotsus, mida pikendati 2011. aastal, võimaldas põhjendamatult vähendada tulumaksu, mida Amazon Luksemburgis maksis.

Maksuotsus võimaldas Amazonil suunata suure osa oma kasumist Amazoni kontserni kuuluvalt ettevõttelt Amazon EU, mis on Luksemburgi maksukohustuslane, ettevõttele Amazon Europe Holding Technologies, mis ei ole kohustatud tulumaksu maksma.

Eelkõige kiideti maksuotsusega heaks, et Amazon EU maksab ettevõttele Amazon Europe Holding Technologies litsentsitasu, mis vähendas märkimisväärselt Amazon EU maksustatavat kasumit.

Komisjoni uurimine tõi päevavalgele tõsiasja, et maksuotsusega heaks kiidetud litsentsitasusid oli kunstlikult suurendatud ning need ei peegeldanud majanduslikku tegelikkust. Komisjon järeldas, et sellega anti Amazonile majanduslik eelis, mis võimaldas ettevõttel maksta vähem tulumaksu võrreldes teiste ettevõtetega.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: