Abordivastase kongresmeni karjäär sai tegude ja sõnade vastuolu tõttu lõpu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tim Murphy
Tim Murphy Autor/allikas: Creative Commons cc by-sa 3.0

Abordiskandaal sundis ametist lahkuma USA esindajatekoja liikme Tim Murphy, sest avalikkuses raseduse katkestamist hukka mõistnud poliitik käitus eraelus oma sõnadele vastupidiselt.

65-aastane Murphy teatas esmalt, et taandub pärast 2018. aasta valimisi, päev hiljem otsustas ta aga esindajatekojast lahkuda juba 21. oktoobrist, vahendasid BBC ja Politico.

Põhjuseks on skandaal, mis puhkes, kui ilmnes, et alles sel nädalal pärast 20. rasedusnädalat aborti keelava eelnõu poolt hääletanud Murphy survestas ise korduvalt oma armukest rasedust katkestama.

Pittsburgh Post-Gazette kirjutas sel nädalal, et on saanud enda valdusesse abielus kongresmeni ja tema armukese, kohtupsühholoog Shannon Edwardsi vahel saadetud tekstisõnumid.

25. jaanuaril sai Murphy Edwardsilt sõnumi, kus naine heitis talle ette, et ta kuulutab kõikjal oma abordivastaseid vaateid, samas kui palus alles nädala aja eest tal rasedus katkestada.

Murphy saatis vastusõnumi, et abordivastase retoorika taga ei ole ta ise, vaid tema meeskond. Ta väitis, et ei ole ise kunagi abordivastaseid avaldusi kirjutanud - seda teevad töötajad, tema loeb need aga ette.

Teisipäeval hääletas Murphy vabariiklaste eelnõu poolt, mis kriminaliseeriks pärast 20. rasedusnädalat tehtavad abordid. Senatis eelnõu ilmselt toetust ei leia, sest demokaatidel on piisavalt hääli selle nurjamiseks.

Murphy karjääri lõpp ei tulenenud aga üksnes armukesele abordi soovitamisest, vaid ka kõrgete vabariiklaste kartusest, et juhtunu tõttu tuuakse päevavalgele muudki süüdistused.

Nimelt on Murphy endised alluvad rääkinud, kuidas ta näiteks nende peale karjus, keelas endaga konflikti sattunud alluvatel lifti kasutamise ning sõimas inimesi isegi liiga pikalt tualetis viibimise eest.

Mitu allikat olid teadlikud süstemaatilistest probleemides Murphy büroos ning kaadri suur voolavus andis kuulujuttudele ainest juba aastaid.

"See oli üks kohutavamaid kohti, kus ma elus töötanud olen. Seal oli karjumine, alandus. Kunagi ei teinud sa midagi õigesti," meenutas Murphy endine piirkonnajuht Nick Rodondo.

Neljapäeval kinnitas Murphy taandumist ka esindajatekoja spiiker Paul Ryan. "Oli Murphy enda otsus elus järgmisse peatükki liikuda ning ma toetan seda," sõnas spiiker.

Murphy seisukohti abordi ja pereväärtuste osas on varem toetanud kristlik-konservatiivne lobigrupp Family Research Council.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: