Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump jätab Iraani tuumaleppe tühistamise kongressi ülesandeks

{{1507913640000 | amCalendar}}
Foto: Shannon Stapleton/Reuters/Scanpix

USA presidendi Donald Trumpi sõnul on Iraan rikkunud kaks aastat tagasi sõlmitud rahvusvahelist tuumalepet ja seepärast tuleb Teherani karistada karmimate sanktsioonidega. Trumpi valik ei tähenda, et USA lahkub leppest.

ÜRO tuumainspektorite sõnul on Iraan täitnud lepet, mille eesmärk on vältida tuumarelva valmistamist. Juba enne Trumpi sõnavõttu olid võimalikule karmimale suhtumisele vastu Euroopa Liidu liikmesriigid ja ka Venemaa. Uut lähenemist on tervitanud Iisrael ja Saudi-Araabia. USA presidendi sõnul on leppe rikkumises süüdi terrorismi toetav Iraan, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Avalikustan meie strateegia koos mitme suurema sammuga, et astuda vastu Iraani režiimile, tema vaenulikule tegevusele ning sooviga tagada, et Iraan ei saavutaks kunagi, mitte kunagi, tuumarelva. Meie poliitika põhineb Iraani diktatuuri, tema terrorismi toetamise ning Lähis-Idas ja kogu maailmas jätkuva agressiooni kristallselgel hinnangul. Iraani kontrollib fanaatiline režiim, mis 1979. aastal haaras võimu ja sundis uhket rahvast alluma äärmuslikule valitsemisele," ütles Trump.

Välisminister Rex Tillerson ütles, et Trump lõpetab riigipeana Iraani tuumaleppe toetamise, kuid ei tühista lepet täielikult, jättes vastava otsuse langetamise kongressi ülesandeks.

"Me ütleme, hästi, nad (iraanlased) järgivad tehniliselt (leppe tingimusi)," lisas minister.

Lõpliku otsuse USA tuumaleppest väljaastumise kohta peab langetama kongress.

Samuti ütles Tillerson, et Trump ei palu kongressilt Iraani sanktsioonide taastamist, mis tühistaksid 2015. aasta tuumaleppe.

"Sanktsioonide taastamine tähendaks sisuliselt seda, et me räägime leppest taganemisest," sõnas minister.

Valge Maja tahab hoopis uute sanktsioonide kehtestamist, juhul kui Iraan "astub üle konkreetsete piiride", rõhutas ta.

Mogherini: Iraani tuumalepe töötab

Euroopa Liidu välispoliitikajuht Federica Mogherini ütles reedel, et Iraani tuumalepe "töötab ja annab tulemusi" ning et president Donald Trumpil ei ole võimu seda tühistada.

"Me ei saa lubada, et rahvusvaheline kogukond, nagu kindlasti ka Euroopa, lammutaks leppe, mis töötab ja tulemusi annab," märkis Mogherini pärast seda, kui Trump teatas, et ei anna leppele kinnitust ja võib endiselt sellest lahkuda.

Suurbritannia, Prantsusmaa ja Saksamaa jäävad kindlaks rahvusvahelisele tuumaleppele Iraaniga ka pärast seda, kui Ühendriikide president Donald Trump keeldus reedel lepingule oma kinnitust andmast.

"Briti peaminister Theresa May, Prantsuse president Emmanuel Macron ja Saksa liidukantsler Angela Merkel kinnitavad oma pühendumust leppe täielikule jõustamisele kõigi osapoolte poolt," seisab May Downing Streeti büroo avalikustatud ühisavalduses.

Moskva loodab leppe püsimist

Vene välisministeerium kritiseeris reedel USA presidendi Donald Trumpi avalikustatud uut Iraani-strateegiat selle "agessiivse ja ähvardava retoorika" pärast, kuid avaldas lootust, et lepe püsib jõus.

Ministeerium eeldab oma avalduses, et "Trumpi otsusel loobuda toetamast 2015. aasta sõlmitud tuumalepet ei ole otsest mõju lepingu jõustamisele, vaid et see on (USA) sisepoliitilise debati element".

Rouhani: Trumpi kõne näitab, et USA on Iraani rahva vastu

USA president Donald Trumpi kõne, milles ta visandas agressiivse uue strateegia Iraani suhtes, näitab, et ta on rohkem kui eales varem Iraani rahva vastu," ütles reedel Iraani president Hassan Rouhani.

"Täna on Ühendriigid rohkem kui kunagi varem tuumaleppe vastu ja rohkem kui kunagi varem Iraani rahva vastu," ütles ta telepöördumises varsti pärast Trumpi kõnet.

Saudi Araabia teatas reedel, et toetab USA presidendi Donald Trumpi kindlat strateegiat Ar-Riyadi piirkondliku rivaali Iraani suhtes.

"Kuningriik toetab ja tervitab kindlat strateegiat Iraani ja selle agressiivse poliitika suhtes, mille avalikustas president Donald Trump," vahendas Saudi ametlik uudisteagentuur SPA.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS, ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: