Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mogherini: Iraani tuumalepe toimib

{{1515675060000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

USA presidendi Donald Trumpi kriitikat pälvinud Iraani tuumalepe "toimib", ütles Euroopa Liidu välispoliitika juht Federica Mogherini neljapäeval.

"Lepe toimib. See täidab oma peaeesmärgi, milleks on hoida Iraani tuumaprogramm vaos ja pingsa järelevalve all," lausus Mogherini pärast kõnelusi Briti, Iraani, Prantsuse ja Saksamaa välisministriga.

Trump keeldus mullu oktoobris kinnitamast, et Iraan täidab 2015. aastal sõlmitud tuumaleppe tingimusi, kuid USA osalust leppes ei tühistanud.

Reedel peab ta taas otsustama, kas pikendab Teheranile tuumaprojekti tõttu kehtestatud sanktsioonide rakendamise peatamise korraldust või mitte. Kõrged USA ametnikud on öelnud, et sanktsioonide peatamine jääb ilmselt jõusse.

Tuumaleppe sõlmimises olulist rolli etendanud EL, Suurbritannia, Saksamaa ja Prantsusmaa on ühendanud taas jõud selle toetuseks. Ka leppe täitmist jälgiv Rahvusvaheline Aatomienergiaagentuur (IAEA) kinnitab, et Iraan täidab talle seatud tingimusi.

Mogherini rõhutas neljapäeval Iraani välisministri Mohammad Javad Zarifiga kohtudes, et tuumaleppele kindlaksjäämine on väga tähtis, sest see teeb maailma ohutumaks ning hoiab ära potentsiaalse tuumavõidurelvastumise piirkonnas.

Briti välisminister Boris Johnson ütles omalt poolt, et seni ei ole keegi midagi paremat välja pakkunud.

"Me hindame JCPOA-d, tuumalepet Iraaniga kõrgelt, meie arvates on see märkimisväärne diplomaatiline saavutus, see aitab takistada Iraanil tuumarelvi soetamast ja Iraan peab IAEA hinnangul leppest kinni," ütles Johnson.

Saksa välisminister Sigmar Gabriel ütles, et Euroopa soovib kaitsta tuumalepet "iga võimaliku õõnestava otsuse eest".

"Teame, et on absoluutselt vajalik signaal, et diplomaatiliste lähenemistega on võimalik ennetada tuumarelvade arengut, eriti ajal, mil maailma teistes kohtades arutatakse tuumarelvade käikulaskmist," lausus Gabriel.

"Me saadaksime ülejäänud maailmale väga ohtliku signaali, kui avaldataks negatiivset mõju ainsale leppele, mis tuumarelvade levikut tõkestab," ütles ta.

Trump peab reedeks teatama, kas USA peab tuumalepet veel endale siduvaks. Ekspertide hinnangul ei tagane Trump leppest ka oma karmidest sõnadest hoolimata, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"75-80protsendise tõenäosusega püsib Trump leppe juures vähemalt kolm järgmist kuud. Pikemas vaates, järgmise aasta-kahe jooksul, ma ütleksin, et
30-35protsendise tõenäosusega jääb Trump leppele kindlaks," ütles USA Riikliku Iraani-Armeenia Nõukogu teadusdirektor Reza Marashi.

Ekspertide hinnangul mässab Trump praegu leppe vastu lihtsalt seepärast, et leppele kirjutas alla Barack Obama, Trump peab aga põhimõtteliselt tegema kõike oma eelkäijale vastupidi.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: