Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trumpi sõnul toetab ta Iraani tuumalepet veel viimast korda

{{1515785580000 | amCalendar}}
USA president Donald Trump.
USA president Donald Trump. Autor/allikas: AFP/Scanpix

USA president Donald Trump ütles, et annab veel viimast korda oma toetuse Iraani tuumaleppele ning taganeb sellest, kui lepet ei muudeta.

Trump kutsus reedel Ühendriikide Euroopa liitlasi üles parandama vead 2015. aastal Iraaniga sõlmitud tuumaleppes.

"Hoolimata oma tugevast veendumusest pole ma Ühendriike veel Iraani tuumaleppest välja viinud. Selle asemel olen ma välja toonud kaks võimalikku teed edasiliikumiseks - kas parandada hukatuslikud vead leppes või USA lahkub sellest," ütles Trump.

Otsusega lükatakse Iraani vastaste sanktsioonide kehtestamist 120 päeva võrra edasi.

Üks osa leppe kriitikast on see, et lepe ei puuduta Iraani ballistiliste relvade programmi ja sekkumist Lähis-Ida konfliktidesse nagu Jeemen ja Süüria. USA, Prantsusmaa ja teised suurriigid sõlmisid 2015. aastal lepingu, et piirata Teherani tuumategevust.

USA ametnikud teatasid juba varem reedel, et Trump jätab jõusse Iraani-sanktsioonide tühistamise, mis tähendab 2015. aastal islamivabariigiga sõlmitud tuumaleppe kehtima jäämist.

USA ametnikud rõhutasid, et Iraani suhtes jäävad jõusse sihitud sanktsioonid ja karmisõnaline hoiatus, et USA lahkub tuumaleppest, kui seda kevadeks ei parandata. Ametnikud kinnitasid, et Trumpi avaldus sisaldab ka karmi kriitikat Iraani võimude tegevuse suhtes hiljutiste meeleavalduste mahasurumisel. Valge Maja soovib lepingu allkirjastanud Euroopa Liidu riikidega kokkulepet, millega peatataks püsivalt Iraani uraanirikastamine.

"Me toetame Iraani vapraid kodanikke, kes nõuavad korrumpeerunud režiimi muutmist, mis raiskab iraanlaste raha relvastumisele ja terrorismi rahastamisele välismaal. Ja mis on eriti tähtis - me kutsume rahvusvahelist kogukonda üles toetama Iraani rahvast, mis kannatab selle põhiõigusi mahasuruva režiimi all," rääkis Trump.

Prantsuse president Emmanuel Macron üritas veel neljapäeval veenda oma USA ametivenda selles, kui tähtsad on Iraani tuumalepe ja pingete maandamine Põhja-Koreaga. Telefonikõnes Trumpiga rõhutas Macron Prantsusmaa otsusekindlust jätkata leppe ranget rakendamist ja vajadust, et kõik allkirjastanud seda austaksid.

Iraani välisministri hinnangul teeb USA kõik tuumaleppe kahjustamiseks

Iraani välisminister Mohammad Javad Zarif ütles reedel, et USA presidendi Donald Trumpi viimased rünnakud on meeleheitlikud katsed kahjustamaks tuumalepet, mida pole enam võimalik muuta.

"Trumpi tänased väljaütlemised on viimane meeleheitlik katse õõnestada mitmepoolset siduvat lepet," ütles Zarif.

"Leppe üle pole võimalik uuesti läbirääkimisi pidada ja USA peaks kulunud ilukõne kordamise asemel end selle täitmisele pühendama nagu on seda teinud Iraan," sõnas välisminister.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: