X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Prantsuse parlament võttis vastu karmi terroritõrje-eelnõu

Prantsuse politseinikud.
Prantsuse politseinikud. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Prantsuse parlament kiitis kolmapäeval heaks vastuolulise terroritõrje-eelnõu, mis annab võimudele alalise voli otsida läbi inimeste kodusid, sulgeda pühakodasid ja piirata liikumisvabadust.

Seadus hakkab asendama 2015. aasta Pariisi terrorirünnakute järel kehtestatud ja korduvalt pikendatud eriolukorda.

Parlamendi ülemkoda ehk senat võttis seaduse teisel lugemisel vastu, ehkki vastased väitsid, et see rikub kodanikuvabadusi.

Parlamendi alamkoda ehk rahvusassamblee võttis seaduseelnõu ülekaalukalt vastu läinud nädalal.

Parlamendis nädalate vältel kirglikke vaidlusi põhjustanud seadus muudab alaliseks mitu eriolukorra meedet. Eriolukorda on 2015. aastast alates pikendatud kuus korda, uus tähtaeg saab läbi 1. novembril.

President Emmanuel Macron ütles julgeolekule pühendatud kõnes, et seadusandjate koostöös sündinud kompromisstekst võimaldab võimudel võidelda terrorismiga "meie väärtusi ja põhimõtteid loovutamata".

Macron kannustas julgeolekujõudude liikmeid neile uue seadusega antavaid volitusi kasutama: piirama džihadistide toetamises kahtlustatavate liikumist, sulgema usuorganisatsioone, mis propageerivad äärmuslikke ideid ja rakendama turvameetmeid iga ürituse korral, kui arvatakse olevat rünnakuoht.

Prantsusmaal on olnud alates 2015. aastast mitu äärmusrühmitusega Islamiriik (IS) seotud rünnakut, milles on surma saanud üle 230 inimese.

Macroni sõnul on sel aastal nurjatud 13 terrorirünnaku plaani.

Prantsuse avalikkus ei ole uue terroritõrjeseaduse vastu kuigi häälekalt protestinud, ehkki kriitikute väitel piirab see kodanikuvabadusi, sest rünnakud on kõigil värskelt meeles.

Hiljutise arvamusküsitluse tulemused näitavad, et seadust toetab 57 protsenti prantslastest.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: