Matemaatika riigieksami hindajad panid 13 punktiga mööda

Autor/allikas: Akash Kataruka/Creative Commons

Uruguayst pärit, kuid 1993. aastast Eestis elaval Mario Pizzolantil oli mullu kevadel tarvis lennuakadeemiasse õppima pääsemiseks sooritada Eesti riiklik matemaatikaeksam, kuid hindajad ei tunnistanud teistmoodi lahenduskäiku, ehkki tulemus oli õige ning tõde selgus alles pärast vaiet.

Juba mitmes kõrgkoolis õppinud Pizzolanti üllatus oli eksamitulemust nähes suur, sest ta sai ainult 71 punkti, kuigi oli veendunud, et peaks saama umbes 85 punkti, kirjutab Eesti Päevaleht.

Endas kindel Pizzolanti võttis ette teekonna Tallinna SA-sse Innove, et oma eksamitööga tutvuda ning seal anti tal selleks aega 45 minutit, kusjuures koopiat tööst teha ei tohtinud, vaid pidi piirduma märkmete tegemisega.

"Vaadeldes avastasin, et hindaja oli mulle punkte valesti arvestanud, kusjuures õigesti lahendatud 10-punktise ülesande eest anti ainult üks punkt," märkis ta.

Pizzolanti kirjutas kohe kaebuse ja nõudis hindamise kohta selgitust ning pärast vaiet tõsteti tema tulemus 71-lt 84 punktile.

"Selline 15-protsendiline viga sai võimalikuks matemaatika riigieksami hindamisel," nentis Pizzolanti.

Innove testide keskuse juhi Rain Sanniku sõnul muudeti punkte seetõttu, et Pizzolanti kasutas lahenduskäike, mida Eesti koolimatemaatikas ei kasutata ja mis ei vasta hindamisjuhendis toodule.

Pizzolanti on pärast Uruguays keskkooli lõpetamist õppinud USA kõrgkoolis ja Tartu ülikoolis informaatikat ning ka TTÜ Tartu kolledžis.

"Mis puudutab minu kasutatavat matemaatilist tähistust, siis ma olen seda õppinud ja kasutanud nii Uruguays, USA-s kui ka Eestis Tartu ülikoolis, TTÜ-s ja lennuakadeemias õppides. Ei ole kunagi olnud probleeme sellega, et õppejõud ei saaks minu tähistusest aru," kinnitas ta.

Pizzolanti selgitustaotlusele vastas SA Innove matemaatika peaspetsialist Deivi Taal, kes selgitas, et Eesti koolimatemaatikal on pikk ajalugu ja kindlalt juurdunud traditsioonid.

"Juba see, et Eesti koolimatemaatikas kasutatakse aastakümneid vaid Eesti matemaatikute koostatud õpikuid, on tähelepanuväärne ja maailmas suurt tunnustust leidnud. Veel on Eesti koolimatemaatikas kasutusel palju selgitusi, tõlgendusi ja tähistusi, mis mujal maailmas võivad olla pisut teisiti, või teemasid, mida põhjendatakse ja selgitatakse mujal maailmas teisel moel,” kirjutas Taal Pizzolanteli.

"Ei ole olemas mingi USA matemaatika, Vene matemaatika ja eripärane Eesti matemaatika. See, et erinevad inimesed lahendavad ühte ja sama ülesannet erinevalt, ongi normaalne! Kooli eesmärk peaks ju olema koolitada loovaid inimesi, kes saavad matemaatikast sisuliselt aru, mitte roboteid, kes oskavad ainult tüüpülesandeid ühel konkreetsel, koolis pähe tuubitud viisil," rõhutas Pizzolanti.

Septembri alguses esitas Pizzolanti selgitustaotluse ka andmekaitse inspektsioonile (AKI), kelle hinnangul rikub SA Innove isikuandmete kaitse seadust, kui keeldub eksaminandile väljastamast enda tehtud töö koopiat.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: