Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Riik ei pea õigeks Narva muuseumi täielikku ülevõtmist

Autor/allikas: SA Narva Muuseum

Vaatamata Narva linnavalitsuse vastutöötamisele Narva muuseumi tegevuse rahastamisel, ei pea kultuuriministeeriumi asekantsler Tarvi Sits õigeks, et riik asuks sihtasutuse Narva Muuseum nõukogus ainuvalitsejaks ja jätaks linna kõrvale.

Viis aastat tagasi sõlmitud kokkuleppe kohaselt kohustus Narva linn eraldama Narva muuseumile igal aastal 429 000 eurot toetust. Juhul kui linn kokkuleppest taganeb, vähendab ka kultuuriministeerium riigi poolset toetus. Käesoleval aastal ei ole Narva linn 70 000 eurot muuseumile üle kandnud, mis on pannud muuseumi raskesse seisu. Vaatamata vastuoludele riigi ja linna vahel, kultuuriministeerium muuseumi rahastamist täielikult riigi alla tuua ei taha.

"Kohalik kogukond peab olema kaasatud ja seda kõikide maakonnamuuseumite puhul," ütles kultuuriministeeriumi asekantsler Tarvi Sits teisipäeval ERR-i uudisteportaalile. Sits on ise Narva Muuseumi nõukogu esimees.

Ta lisas, et juriidiliselt oleks vaja muuseumi täielikku riigile ülevõtmise plaani korral ka Narva linna nõusolekut. Olukorras on Sitsi sõnul kõige õigem ja lihtsam lahendus, kui linn vastavalt kokkulepetele oma rahalisi kohustusi täidaks.

Narva muuseumi rahastamise tüli tagamaaks on paljuski muuseumi juhi isik. Narva linnavõim on avaldanud vastumeelt senisele direktorile Andres Toodele. ERR-ile teadaolevalt näeks Narva linnavõim, et uueks muuseumijuhiks saaks Toode asemel Keskerakonda kuuluv Eldar Efendijev, mille järel avaneks uuesti ka linna rahaline tugi.

Valitsus moodustas sihtasutuse Narva Muuseum 2012. aastal, varem kuulus muuseum ainult linnale. Sihtasutuse kuueliikmelisse nõukokku hakkas kuuluma kolm riigi ja kolm Narva linna esindajat.

Kogu tänavuse aasta on kestnud konflikt Narva muuseumi ja linnavõimude vahel, sekkuda on tulnud ka kultuuriminister Indrek Saarel.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: