Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Narva muuseumi eksjuht: volikogu soovib meid oma toitumisahelasse

Narva muuseumi endise juhi Andres Toode sõnul üritab linnavolikogu muuseumit oma nn toitumisahelasse haarata, mistõttu soovitaksegi asutuse etteotsa Eldar Efendijevit.

Muuseumi praegune projektijuht Toode ütles ERR-i uudisteportaali saates "Otse uudistemajast" ajakirjanik Ainar Ruussaare küsimustele vastates, et osa Narva linnavolikogu liikmeid tahab direktorina näha muuseumi endist nõukogu liiget, keskerakondlane Eldar Efendijevit, et Narva muuseumit enda kontrolli alla saada. Ta lisas, et seetõttu kukkus ka konkurss muuseumijuhi koha täitmiseks läbi.

"Ma loodan, et eksin, kuid sündmuste areng on näidanud, et nende jaoks on vaid üks võimalus. Kompromissi ei tehta, neil on vaid oma kandidaat. Küsimus on selles, kas muuseum oma toiduahelasse sisse võtta. On põhjus karta, et Efendijevi kaudu tahetakse hakata oma plaane ellu viima," lausus Toode.

Toode meenutas, et 1991. aastal oli muuseumi ja linna vahel tugev konflikt, mis oli veel hullem kui praegu. "Linn lubas Efendijevi ametist koguni minema lüüa ja seejärel võttis riik muuseumi üle."

Muuseumi eksjuht ütles, et volikogu osa liikmeid on tema peale oma frustratsiooni välja elanud ja kuuldavasti läheb rahadega närutamine edasi ja ette võib ennustada, et seis muutub veelgi halvemaks.

"Kui vaatame linna arengut üldiselt, siis palju on käest lastud. Võib-olla nad ei oska või taha. Ent kõigi kohta nii öelda ei saa, volikogus on ka väga aatelisi inimesi," rääkis Toode, lisades, et volikogu peaks tegelema eeskätt Narva rahvaarvu vähenemise pidurdamisega, mitte muuseumit torkima.

Muuseumi väljendusvabaduse piiramise kallale pole siiski tema sõnul jõutud. "Muuseumi vabadus tähendab seda, et saab ise määrata sihte ja otsustada, kuidas teenida raha ja seda kasutada. Meie eesmärk on jõuda oma tuludega nii kaugele, et vajadus maksumaksja raha järele väheneb."

Toode täpsustas, et sihtasutuse Narva Muuseum suhted linnavalitsusega on asjalikud ja head, kuigi on olnud nagelemist.

Muuseum on Toode hinnagul raskest majanduslikust olukorrast hoolimata toime tulnud. "Meil on tohutu hea tiim, vaja seda tiimi hoida, me võiks imesid teha," lausus Toode, lisades, et silmas tuleb pidada, kui raske on Narva inimesi palgale leida. "On võimalik kahte moodi mõelda. Esiteks, et hoiame muuseumi korras või hoopis ütleme, et riigil raha ei ole ja laseme kõigil laguneda."

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: