Toomas Sildam: miks hilines valitsuse õhtusöök?

Toomas Sildam
Toomas Sildam Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Pidulik õhtusöök Jüri Ratase valitsuse esimese aastapäeva tähistamiseks pidi algama neljapäeval kell 17. Aga lauda ei saanud Stenbocki majas keegi istuda, sest samal ajal kõrvaltoas päästsid Keskerakonna Jüri Ratas, sotside Jevgeni Ossinovski ja IRL-i Toomas Tõniste Eesti alkoaktsiisi-poliitikat ja koalitsiooni tervist.

IRL lihtsalt ei saanud Stenbocki majast lahkuda luuserina, tühjade kätega. Oli ju rahandusminister Toomas Tõniste mõned päevad varem teatanud IRL-i üllatussoovist jätta ära järgmisesse veebruarisse kavandatud täiendav alkoaktsiisi tõus. Miks? Sest piirikaubandus lõunas viib tulud Lätti ja põhjast kägistab Eesti eelarvet soomlaste alkoralli kokkukuivamine.

Lisaks oma kõvadele sõnadele vajas IRL nüüd ka päris tulemust ning kaks tundi kinniste uste taga andiski neile selle – viina ja õlle aktsiis kerkib veebruaris plaanitust poole vähem.

Ministrid võisid lõpuks istuda valitsuse esimese aastapäeva õhtusöögile.

Peaminister Ratas oli end taas kord näidanud valitsusjuhina, kes suudab leida ja vahendada kompromisse, hoida koalitsiooni.

IRL oli jälle näidanud end tegijana. Rahandusminister Tõniste veenis koos ametnikega valitsuse ära, et alkoaktsiiside täiendav järsk tõus on saatanast. Samamoodi on varem läinud näiteks IRL-i nõudel magusamaksu edasi lükkamisega. Lõppevast nädalast sai IRL juurde kõvasti enesekindlust.

Sotsid, kes on kogu viimase aasta rääkinud kõrgemate alkoaktsiiside positiivsest mõjust inimeste tervisekäitumisele, pidid taanduma. Nad tegid seda vaikselt, ega tahtnud võimendada enda seost alkoaktsiiside tõstmisega, mis on niigi muutunud sotsiaaldemokraate iseloomustavaks nišiteemaks.

Alkoholitootjad õlle- ja viinavabrikutes said esimese võidu selle valitsuse üle. Ja esimese võidu järel püüavad nad kindlasti lobby’da ka järgmisi.

Ühelt poolt võib öelda, et valitsus on paindlik kuulama ja arvestama erinevaid argumente ning korrigeerib enda varasemaid otsuseid. Ent teise tõlgenduse järgi kinnistas valitsus rapsimise kuvandit.

Ja veel. Valitsuse pool rehkendust võib küll tuua rohkem soomlasi Eesti alkopoodidesse, kuid eestlaste alkorada Lätti ei rohtu niipea.

Aga veinivalik neljapäevasel õhtusöögil Stenbocki majas oli suurepärane. Veiniaktsiisi järsku tõusu veebruaris, muide, valitsus ei kärpinud.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: