Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Aaviksoo: Kalm oli Eesti akadeemilise maailma üks silmapaistvamaid juhte

{{1514039220000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi/ERR

Laupäeval surnud Tartu Ülikooli rektor Volli Kalm oli viimaste aastate Eesti akadeemilise maailma üks silmapaistvamaid juhte, sõnas Tallinna Tehnikaülikooli rektor, kunagine Tartu Ülikooli rektor Jaak Aaviksoo.

Aaviksoo ütles ERR-ile, et Volli Kalm oli tema väga hea kolleeg ja sõber. "Ma ütleks, et mul ei ole nii ootamatut ja kurba uudist elus olnud. Ma tahaksin avaldada kõigile kaastunnet, nii lähedastele kui ka ülikoolile," ütles ta.

Aaviksoo kirjeldas Kalmu kui inimest, kellel oli väga põhimõtteline ja sügav arusaamine ülikoolist, teadusest, oma erialast ja oma kolleegidest.

"Ma arvan, et seda kõike tuleb osata tagantjärele näha ja hinnata veel rohkem kui see võib-olla enne välja paistis," lisas ta.

Aaviksoo meenutas, et tema koostöö Volli Kalmuga algas Tartu Ülikoolis, kus viimane oli Aaviksoo meeskonnas prorektor.

"Ma palusin teda juhtima Eesti Teadusagentuuri selle loomise järel, millega ta nõustus. Sealt läks ta konkureerima Tartu Ülikooli rektori ametikohale, kus teda saatis edu ja kus mina talle elasin hinges kaasa. Ka hilistel rektorivalimistel tõestas ta, et on mitmekülgne ja ülikooli liikmete usaldust pälvinud inimene," rääkis Aaviksoo.

"Nii et minu jaoks on küll tegemist ühe Eesti akadeemilise maailma viimaste aastate silmapaistvama juhi ja väga hea sõbraga," lisas Aaviksoo.

Volli Kalmu tabas laupäeval Otepääl suusatades terviserike ja ta kukkus kokku. Tema elu päästa ei õnnestunud.

Teaduste Akadeemia: Kalmu surm näitab, kui halastamatu on teadus- ja kõrgharidusmaastik

Eesti Teaduste Akadeemia ütles järelehüüdes, et Volli Kalmu ootamatu lahkumine on ehmatus ja kibe vapustus kogu Eesti teaduse ja kõrghariduse maastikule.

"Parimas tööjõus liidrite lahkumine on alati valus. Mitte lahkunule. Eelkõige tema lähedastele. Nendega koos jääme Volli Kalmu sügavalt leinama," teatas akadeemia.

"Kuigi meie kaotustunne on ilmselt teistsugune. Nagu Toomas Paul märkis Uku Masingu matusekõnes: valus või kahju on meil pigem siis, kui tahes-tahtmata mõtleme sellele, mida kõike oleksime võinud veel lahkunu käest saada. Seda oleks Volli Kalmu väsimatut loomust tundes ja tema töö vilju nähes veel väga palju võinud olla; nii tema teadusele, ülikoolile, teadusmaastikule kui ka Eestile tervikuna," lisas akadeemia.

Kalmu surm on akadeemia hinnangul peegeldus sellest, kui halastamatu on kaasaegne teadus- ja kõrgharidusmaastik.

"Teaduse ja hariduse liidrid panustavad selle arengusse mitte lihtsalt kurnavalt rohkem töötunde kui seadusandlus lubaks, vaid lisavad ka oma hinge, teades, et ilma selleta on nende vaev vaid tühi töö ja vaimunärimine. Tõeliselt valus on neil siis, kui ühe suupoolega öeldakse, et muidugi on teie töö võtmetähtsusega kogu riigi tuleviku jaoks, aga teine suupool, mis peaks ütlema, palju selle jaoks vahendeid leidub, eelistab vaikida. Oskaks me ühiskond vaid hoida neid inimesi, kes on nii jäägitult pühendunud teaduse ja kõrghariduse edendamisele."

Raukas: Kalm oli õige mees rektoriametisse

Akadeemik Anto Raukas meenutas, et sai Volli Kalmu juhendajaks juba siis, kui viimane oli üliõpilane.

"Ta oli minuga kaasas välitöödel ja mis teda just iseloomustas, oli väga suur töökus. Peale selle ta oli maapoiss ja ta kunagi ei kartnud teha käsi mudaseks ega poriseks. Välitöödel ta oli ikkagi väga suur abiline varahommikust kuni hilisõhtuni," rääkis Raukas ERR-ile.

"Ka oma kandidaaditöö ta tegi väga hoolega. Ta võeti vahepeal sõjaväkke, aga isegi see ei takistanud tema töö lõpetamist. Kahtlemata ta oli ka kõige õigem mees ülikooli rektori ametisse," lisas akadeemik.

Raukase sõnul on tal väga kahju, et Volli Kalm ei jõudnud akadeemikuks saada.

"Me tõenäoliselt varsti kuulutame välja uuesti valimised ja siis juba tema kandideerimine jääb ära ja meil on sügavalt kahju," sõnas ta.

Raukas tuletas meelde, et Volli Kalm tegeles mandrijää geoloogiaküsimustega ning Eestis põhinevad praegu kõige viimased andmed mandrijää taandumise kohta just tema uurimistel ja kollektiivselt tööl, mida ta juhendas.

"Seetõttu kahtlemata on tema jälg üsnagi märkimisväärne."

Almann: Kalm oli tugev era- ja avaliku kõrghariduse liitja

EBS-i rektor Arno Almann ütles järelehüüdes Volli Kalmule, et Kalm oli tugev era- ja avaliku kõrghariduse liitja.

"Volli Kalm oli väärikas juht rahvusüllikooli akadeemilisel kaptenisillal. Volli oli üks meie parimaid koostööpartnereid, kes hindas eraharidust ning oli tugev era- ja avaliku kõrghariduse liitja. Tema üks vaieldamatult suurim tugevus oli oskus näha kõrghariduse kaugemaid perspektiive ja seada nendest lähtuvalt eesmärke," teatas Almann.

"Volli Kalmu lahkumine on korvamatu kaotus kogu meie akadeemilisele kogukonnale. Avaldan EBS-i nimel sügavat kaastunnet nii Volli Kalmu lähedastele kui ka kogu Universitas Tartuensise perele," lisas ta.

Reps: Kalmus oli palju tarkust ja väge

Haridusministeerium avaldas kaastunnet Volli Kalmu perekonnale, lähedastele ning kogu ülikooliperele.

"Jõululaupäeva eelset päeva varjutas kurb sündmus. Ootamatult lahkus meie riigi üks olulisemaid haridustegelasi. Mees, kelles oli palju tarkust ja väge," sõnas haridusminister Mailis Reps.

Minister tuletas meelde, et enne Tartu Ülikooli rektoriks saamist oli Volli Kalm väga lähedalt seotud haridusministeeriumiga, ta oli Eesti Teadusagentuuri rajaja ja esimene juht. "Jääme teda meenutama ja tema teod on eeskujuks paljudele."

Kaljulaid: kahju, et kõik pooleli jäi

President Kersti Kaljulaid kirjutas Volli Kalmule järelehüüde Facebookis. Kaljulaid meenutas, kuidas arutas enam kui poolteist aastat tagasi Kalmuga seda, kas viimane peaks kandideerima teist korda Tartu Ülikooli rektoriks.

"Mina tahtsin, et Sa kandideeriks. Ma olin kindel, et ülikoolipere on Sinus näinud head juhti. Esimene rektoriaeg tuleb ju lootuste ja lubaduste pealt, teine juba tehtud töö põhjal. Sina kõhklesid. Mõtlesid, et veel viie aasta pärast ei ole Sul enam nii lihtne midagi uut ehitada. Ma polnud kunagi mõelnudki, et võiksid olla nii lähedal pensionieale. Siis saingi teada. Aga tundus, et aega on igavesti või vähemasti palju," meenutas president.

Ta lisas, et Kalmu eesmärk rektorina ei olnud kunagi edetabelid.

"Aitäh, Volli, et sa tegid meie ainsa, maailma ainukese eestikeelse universitas'e, tuleviku tõmbetuultele vastupidavamaks. Sinu eesmärk ei olnud kunagi edetabelid, aga hästi juhitud asutuste töötulemused paistavad ikka kaugele, isegi kui neile ise niiväga tähelepanu ei pööragi. Sina ei olnud ülikooli müügimees, Sa olid põhjalik ja julge tegutseja. Sa polnud õieti üldse kuigi hea müügimees. See tegi mulle natuke muretki enne, kui Sinust sai esimest korda ülikooli rektor. Kas tänapäeval, kodus või kaugemal, üldse keegi märkab, kui lihtsalt hästi teha? Ilma sellest pidevalt kõigile kuulutamata? Aga näed, vähemasti akadeemilises maailmas ikkagi veel saab," kirjutas Kaljulaid.

"Mul on nii kahju, et kõik jäi pooleli. Ja kahju sellestki, et need sõnad siin on ilmselt kõige põhjalikum kiitus, mida Sulle kunagi kirjutanud olen…," lisas ta.

Peaminister Jüri Ratas kirjutas Twitteris, et Kalmu surm on korvamatu kaotus nii ülikoolile, akadeemilistele ringkondadele kui ka kogu Eesti teadusele.

"Avaldan siirast ja sügavat kaastunnet tema lähedastele, ametikaaslastele ning kõigile, kel oli au teda tunda."

Ilves: Kalmu pilk oli alati tulevikus

President Toomas Hendrik Ilves märkis Facebookis kirjutatud järelehüüdes, et "Volli Kalm oli ainulaadne inimene, ainulaadne teadlane. Tema elu ja töö olid Tartus, kuid tema pilk oli alati tulevikus, leidmaks uusi ideid, uusi visioone, kuidas ehitada Tartu Ülikooli sisult ja vaimult suuremaks".

"Volli jaoks oli ülikoolil mitte üksnes teaduslik ja pedagoogiline tähendus, vaid sel oli kanda ka märgiline roll Eesti arengus. Tartu Ülikooli suuremaks saamise läbi sai suuremaks ka Eesti," lisas ta.

Toimetaja: Merili Nael, Erle Loonurm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: