Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tartu Ülikooli senat kinnitas Lehtsaare rektori kohusetäitjaks

{{1514366640000 | amCalendar}}
Foto: Sille Annuk/Postimees/SCANPIX

Tartu Ülikooli rektori Volli Kalmu ootamatu surma tõttu kogunes kolmapäeval ülikooli senat, mis kinnitas rektori kohusetäitjaks religiooni- ja suhtlemispsühholoogi Tõnu Lehtsaare.

Kohusetäitja saab ametis olla maksimaalselt ühe aasta. Ülikooli uus rektor loodetakse paika saada uue õppeaasta alguseks. Valimiste toimumisaja otsustab ülikooli nõukogu.

Lehtsaar ütles pärast senati koosolekut ERR-i raadiouudistele, et kohusetäitjana on tema põhiline roll olla rektor. „Minu tänane esimene töösaavutus on see, et ma tõlkisin sõna stabiilsus eesti keelde ja see kõlab „rahulik järjepidevus”. Mul ei ole selleks perioodiks niisugust suurt agendat, et ma tahaksin laeva teisipidi pöörata. Pigem ma tahan ülikooli akadeemilisele perele ja tugipersonalile luua need tingimused, kus nad saaksid hästi ja efektiivselt oma tööd teha.”

Oma suurima ülesandena näeb ta uue rektori valimisi ja uue rektori majja toomist. Uus rektor peab Lehtsaare sõnul olema inimene, kes väärib Tartu Ülikooli ja keda Tartu Ülikool vajab. Küsimusele, kas ta ise ei plaani rektoriks kandideerida, vastas Lehtsaar, et ei soovi sel teemal spekuleerida. „Täna ei ole see minu mure.”

Lehtsaare sõnul on Tartu Ülikool praegu väga hästi juhitud ning nii rektor Kalmu surma järel kogunenud erakorraline rektoraat kui ka pühadejärgsel esimesel tööpäeval erakorraliselt kogunenud senat näitavad tema hinnangul, et ülikool suudab kriisidega toime tulla.

Lehtsaar on rektorikohuseid täitnud ka varem. Jaanuaris 2007 valis Tartu Ülikooli nõukogu pärast rektorivalimiste ebaõnnestumist Lehtsaare rektori kohusetäitjaks kuni õppeaasta lõpuni. Tema volitused lõppesid Alar Karise asumisega rektoriametisse sama aasta 1. juulil, ameti ja varade ametlik üleandmistseremoonia toimus 3. juulil 2007.

Tartu Ülikooli rektoraati kuuluv professor Margit Sutrop märkis, et Lehtsaar on väga sobilik just sellisel raskel ajal ülikooli vedama, inimestele kindlustunnet andma ja viima lõpule neid otsuseid, mis professor Volli Kalm rektorina juba oli ette valmistanud.

Sutorp meenutas, et ametilt on Lehtsaar psühholoog ja tema ülesanne rektori kohusetäitjana on konflikte ennetada, lahendada, kuulata inimeste muresid ja leida lahendusi. „Kümme aastat tagasi sai ta selles rollis rektori kohusetäitjana suurepäraselt hakkama, tagades valdkondadele tunde, et nad kõik on olulised, et ülikool on tasakaalustatud ja vajab kõikide panust.”

Varem Volli Kalmule rektorivalimistel alla jäänud Sutrop vastas küsimusele uuesti kandideerimisest, et ei tahaks tänases olukorras ühtegi otsust teha. „Ma olen väga seda meelt, nagu ütles ka professor Lehtsaar, et see on meie oma ülikool ja kui ülikool vajab sind, siis sa pead olema selleks valmis, et täita neid rolle, mida ülikool sulle usaldab. Kõik selgub aja jooksul,” sõnas Sutrop.

23. detsembril 64-aastaselt surnud Volli Kalmu ärasaatmine toimub Tartu Ülikoolis 30. detsembril algusega kell 11.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: