Aktsiisitõus pole veel kütusehinda jõudnud, suurem hüpe ees ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kütusehinnad 3. jaanuari hommikul, pärastlõunal tõstsid kütusemüüjad hindu 3 sendi võrra.
Kütusehinnad 3. jaanuari hommikul, pärastlõunal tõstsid kütusemüüjad hindu 3 sendi võrra. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Kuigi juba kolmapäeval tõstsid suuremad müüjad kütusehindu kolme sendi võrra, polnud see veel seotud aktsiisitõusuga, vaid pühadeaegsete soodustuste lõppemisega.

"Nagu kogu jaekaubanduses, on ka kütuste müük pühadeperioodil väga aktiivne ning tihe konkurents ja rohked soodustused viivad hinnad alla. Kolmapäevane hinnamuutus oli tingitud turu normaalsest konkurentsist pühadeperioodi lõppedes," ütles Neste kommunikatsioonijuht Risto Sülluste.

Ta kinnitas, et bensiini aktsiisitõus pole veel tankla hinda mõjutanud, sest tanklates on ka mõningased varud madalama aktsiisiga kütust.

"Eeldusel, et maailmaturuhinnad jäävad praegusele tasemele ning tanklate madalama aktsiisiga kütusevarud lõppevad, võib bensiini hind tõusta üle 1,3 euro järgmisel nädal," prognoosis ta.

Alexela juhatuse liige Alan Vaht rääkis ERR-ile, et aktsiisitõusu jõudmine lõpphinda võib olla mõne päeva küsimus. "Ootame põnevusega, millal keegi esimesena selle otsa lahti teeb, et aktsiisitõusu tanklates ära realiseerib. Arvan, et see on lähipäevade küsimus, võib ka homme juhtuda."

Vaht märkis, et lätlased realiseerisid aktsiisitõusud ära jaanuari esimestel päevadel. "See, et meil on turul passimine, on puhtalt turukonkurentsi tõttu. Kel esimesena närvid mustaks lähevad, teeb selle otsa lahti. Küll teised siis järele lähevad."

Vaht prognoosis, et aktsiisitõusust kerkivad bensiini hinnad umbes 6 senti. Hinnatõus ei pruugi sellega piirduda, sest hinnad on alates jõuludest maailmaturul kasvanud.

"Kui võtame aluseks 2012. aasta kevade maailmaturuhinna ja tänase aktsiisitaseme, siis kütuse hind oleks oleks tanklates üle 1,6 euro. Kui maailmaturu hind kasvab, siis hinnale kätt ette ei pane. Hind liigub ikka selles rütmis," lausus Vaht.

Meeldetuletuseks, bensiini ja diislikütuse hind on Eestis olnud praegusest hinnatasemest kõrgemad perioodil 2012. aasta jaanuar kuni 2014. aasta oktoober, ulatudes kohati 1,46 euroni.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: