Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Orban: Ungari ei soovi riiki moslemitest sissetungijaid

Ungari peaminister Viktor Orban (paremal) ja CSU juht Horst Seehofer 5. jaanuaril Saksamaal.
Ungari peaminister Viktor Orban (paremal) ja CSU juht Horst Seehofer 5. jaanuaril Saksamaal. Autor/allikas: Christof Stache/AFP/Scanpix

Ungari on keeldunud põgenike vastuvõtmisest, sest riigi elanikud ei poolda piiride avamist, ütles Ungari peaminister Viktor Orban pärast osalemist Saksamaa kristlik-sotsiaalse liidu (CSU) üritusel ajalehele Bild antud intervjuus.

"Saan rääkida üksnes Ungari inimeste eest ja nemad ei soovi mingit migratsiooni," sõnas üks Euroopa Liidu kõige häälekamaid migratsioonivastaseid riigipäid Orban Politico teatel.

Ta lisas, et kui rahval on olulises küsimuses oma tahe, siis peab valitsus sellele vastavalt käituma.

Orban rääkis Bildile, et enamik põgenikke ei tule Euroopasse ohtlike tingimuste eest, vaid selleks, et majanduslikest võimalustest kasu lõigata. Tema sõnul ei tuleks neid seetõttu käsitleda põgenike, vaid moslemitest sissetungijatena.

Orban märkis, et põgenikke Ungarist eemale hoides järgib ta lihtsalt oma rahva tahet. See oli kaudselt torge Saksa kantslerile Angela Merkeli suunas, kelle avatud uste poliitika on kodumaal ohtralt kriitikat pälvinud.

Orban rääkis, et Saksa ja Ungari põgenikepoliitika erinevus seisneb selles, et Saksamaa tahtis põgenikke ja nemad ei tahtnud. Ungari panus pagulaskriisi lahendamisse on Orbani sõnul Serbia piiri kaitsmine, millele Budapest on alates 2015. aastast kulutanud üle miljardi euro.

Lisaks märkis Ungari valitsusjuht, et Euroopa migratsioonikriisi lahendamiseks peaksid riigid keskenduma sellele, et parandada tingimusi probleemide algkohas ning takistada migrantidel Euroopasse jõuda.

"Probleemi lahendus ei ole kindlasti illegaalselt EL-i saabunud inimesi kogu EL-i mööda laiali jaotada," sõnas Orban. "Meie arvates tuleb aidata seal, kus on probleemi algkoht, ning mitte tuua immigrante siia".

Möödunud nädalal prognoosis Orban, et 2018. aastal hakatakse taas rahva tahet järgima. Ühtlasi kritiseeris ta Euroopa riigipäid, kes seda eiravad.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: