Europarlamendi liikmed: Orbáni lähikond kasutab ELi kassaaparaadina

Ungari peaminister Viktor Orban.
Ungari peaminister Viktor Orban. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Euroopa Parlamendi järelvalveorganisatsioon nõuab karmimat kontrolli Euroopa Liidu rahade kulutamise üle Ungaris. Parlamendiliikmete ja läbipaistva poliitika eest seisjate seas süveneb kahtlus, et raha läheb peaminister Victor Orbániga seotud oligarhidele, kes kasutavad Euroopa Liitu "kassaaparaadina".

Ungari saab seitsme aasta jooksul kuni aastani 2021 ELilt 25 miljardit eurot, mis tähendab, et nad saavad rahvaarvuga võrreldes majandusarengu fondidest enim raha Euroopas.

Europarlamendi liikmed on aga üha rohkem mures, et toetused lähevad Orbáni perele, sõpradele ja toetajatele, kes võidavad EL-i rahastatud taristuhankeid ilma suurema konkurentsita, kirjutab The Guardian.

Saksamaa paremtsentristlik europarlamendi liige Ingeborg Grässle külastas hiljuti Ungarit ja leidis oma komisjoniga, et 36 protsendil avalikest hangetest oli vaid üks pakkuja. Poolal ja Horvaatial oli see näitaja veelgi suurem: 45 protsenti. "Nad paistavad reegleid järgivat, aga samal ajal nad väldivad konkurentsi," märkis Grässle.

Parlamendiliige jätkas, et probleem ei esine üksnes Ungaris, vaid esile on kerkimas uutmoodi poolseaduslik korrapäratus: "Me näeme, et osades liikmesriikides saavad oligarhid poliitikuteks ja saavad kasu ühtaegu nii EL-ist kui riiklikust rahast, mia läheb nende ettevõtetesse."

Hiljutised korruptsioonimaigulised juhtumid

Grässle kutsub Euroopa Liitu karmistama kontrolli, võttes kasutusele hiljuti kokku lepitud regulatsiooni, mis välistab huvide konflikti.

Möödunud kuul sattus terava tähelepanu alla Tšehhi peaminister Andrej Babiš, kes on riigi rikkaim mees. EL-i aruande leke näitas, et Babiši omanduses hotellile ja konverentsikeskusele toetust andes rikuti mitut EL-i seadust. Peaminister eitas valesti käitumist ja ütles, et süüdistused on tema vastaste kokkumäng.

Peale hiljutist uurimist Ungaris ütles EL-i pettusevastane asutus Olaf, et leidis tõsiseid ebakõlasid selles, kuidas tänavalgustite lepinguid anti ettevõttele, mis kuulus varem Orbáni väimehele István Tiborczile. Olaf on kutsunud Euroopa Komisjoni küsima tagasi enam kui 40 miljonit eurot valgustusprojektidele kulutatud EL-i raha.

Toimetaja: Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: