Tallinnas Maarjamäel leiti sadakonna Saksa sõduri säilmed ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tallinnas Maarjamäel leiti Kommunismiohvrite memoriaali ehitajate poolt kaevetöödekäigus sadakonna Saksa sõduri säilmed.

"Ehitajad peatasid tööd, kui nad luudele sattusid ja järgnevalt on seda olukorda uuritud. Tegemist on Teise maailmasõja aegse Saksa sõjaväekalmistu ühe osaga, mis sinna praegusele ehitustandrile välja ulatub," ütles ERR-i uudisteportaalile Eesti Sõjamuuseumi esindaja Arnold Unt.

Unt täpsustas, et tegemist on üksikhaudade kogumiga, mitte ühe massihauaga.

"Matmiskoht on leitud. Kui palju täpselt seal inimsäilmeid leitud on, seda täpselt öelda ei saa, aga suurusjärgu mõttes võiks öelda, et sadakond. Aga see võib olla vähem, võib olla rohkem," lisas Unt.

"Kui nüüd sellised asjad omavahel kokku on saanud, siis ilmselt tuleb need säilmed ekshumeerida ja kõrvalasuvale Saksa sõjaväekalmistule sobivasse kohta ümber matta," ütles ta veel.

Unt rääkis, et säilmetega tuleb koheselt tegelema hakata ja kevadeni seda lükata ei saa, sest see paneb kõik kaevetööd seisma.

Arnold Unt (paremal) Eesti sõjamuuseumist Autor: Siim Lõvi/ERR

Eestis on maetud 35 000 Saksa sõdurit

Hinnanguliselt on Eestis maetud umbes 35 000 Teises maailmasõjas langenud Saksa relvajõudude sõdurit ja ohvitseri. 

1995. aastal kirjutati alla Eesti ja Saksamaa vahelisele kokkuleppele, millega Eesti valitsus andis Saksa valitsusele õiguse omal kulul korrastada ja korras hoida Eestis asuvaid saksa sõjahaudu ja sõjaväekalmistuid.

Saksa sõjaväekalmistud on taastatud Ahtmes, Jõhvis, Kohtla-Järvel, Kudjapel (Kuressaare lähedal), Narvas, Pärnus, Rakveres, Maarjamäel ja Pirital, Toilas, Valgas ja Viljandis. Tartus Pauluse kalmistul on taastatud kalmistu mälestusehis.

Eesti Sõjamuuseumi teatel on kalmistute taastamine lõpetatud, küll aga jätkub uute hauatähiste paigaldamine. Jätkub ka sõjahaudade väljaselgitamine ning väljaselgitatud sõjahaudadest leitud langenute sõjaväekalmistutele ümbermatmine.

Kommunismiohvrite memoriaali ehitus Maarjamäel Autor: Siim Lõvi/ERR

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: