Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Maarjamäe väljakaevamistel selgus maetud meremeeste saladus

Maarjamäel on kommunismiohvrite memoriaali ehitusplatsil saksa sõjahaudade väljakaevamine lõppenud. Kaevetööd päädisid üllatusega - üks viimastest haudadest paljastas saladuse, kellega hukkunud meremeeste näol tegu oli.

Sõdurihaudade väljakaevamine oli vabatahtlikele raske, kuid huvitav ülesanne. Põhjavesi oli luustikud suures osas hävitanud ja tuvastamisžetoone leiti vähe, vahendas "Aktuaalne kaamera".

60 hauda jäi rajatava memoriaali ehitusalale. Ühe viimase väljakaevatu juurest leiti võti koos tunnusripatsiga. See avas maetud meremeeste saladuse.

"See on nende kaevamiste kõige olulisem leid - ühe tasku sisu. Oli ühe laeva kajutivõti. Kui me ta välja puhastasime, saime teiselt poolt laeva nime. Tegemist on Hollandis 19. sajandi lõpul ehitatud soomusristlejaga, mille sakslased 1944. aastal uuesti rivvi panid ja ehitasid temast õhutõrjealuse," selgitas Eesti Sõjamuuseumi sõjahaudade uurija Arnold Unt.

NIOBE lasi 1944. aasta hilissuvel põhja Balti mere laevastiku õhuvägi, kellele see oli suurim ühe laeva vastu suunatud rünnak. Ekslikult peeti laeva Soome ristlejaks Väinämöiseks. Ligi 300 meremehest hukkus umbes 60.

Laev, mis pidi kaitsma Kotka linna sadamat, vedeles vrakina madalikul 1950. aastate alguseni.

Miks meremehed Maarjamäele maeti, pole teada, kuid Maarjamäele maeti ka eestlasi.

"Huvitab ikkagi, kus see eestlaste matmisala on, mis on mitmetes dokumentides ära märgitud. Võib-olla õnnestub seda fotode abil siiski lokaliseerida. Kellel iganes neid pilte võiks olla Maarjamäe kalmistust, oleks kena, kui neid jagataks," ütles Unt.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: