Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Lugejakiri: kas Maarjamäe monument jätta või ära pühkida?

Maarjamäel
Maarjamäel Autor/allikas: ERR

Maarjamäe nn punamonumendi säilitamist kaitsvad isikud toovad põhjenduseks selle kunstiväärtuslikkuse, millest olevat kahju lahti öelda. Selle peale võiks küsida, kas Nõukogude Liidu hümn Georg Otsa esituses oleks meile samuti armas? Purustamatu liit on küll lagunenud, aga ta laulis ju hästi…

1941. aastal hävitas Nõukogude Liit kõik Eesti Vabadussõja mälestussambad, näitamaks oma võimu, halastamatut „vabastamist“ ja Eesti Vabariigi tuhastamist. Miski ei tohtinud eestlastele enam meenutada nende kunagist vabadust. Aegamisi kerkisid uute vabastajate monumendid – suurejoonelisim neist Maarjamäe oma –, mis pidid kinnitama nõukogude korra igavikulisust ja meenutama orirahvale, et tuleb käia küürutades.

Kas niisugust vägivalla ülistust on tänapäevasele vaatajale vaja?

Ülistame ju vabadust, taastasime oma sõjasangarite ausambad – eks seegi ole vastukäik  punamonumentidele. •

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil [email protected]. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel. Artikli kommentaariumist eemaldatakse autori isikut ründavad ja/või teemavälised, ropud, libainfot sisaldavad jmt kommentaarid.

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: