Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Saksa sõjahaudade hooldeliit: säilmed lähevad ümbermatmisele

{{1515507960000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi/ERR

Saksa sõjahaudade hooldeliidu esindaja Anton Pärn ütles, et Maarjamäelt leitud Saksa sõdurite säilmed lähevad ilmselt kõik ümbermatmisele.

Pärn ütles ERR-i raadiouudistele ümbermatmine saab toimuma ilmselt Maarjamäe kalmistule, sest seal on ruumi.

Pärn arvas, et enamik suurematest kalmistutest on tänaseks Eestis leitud ja ka vajalikud ümbermatmised tehtud. Väiksemaid sõdurikalmistuid ja ka üksikuid sõdurihaudu võib välja tulla veel küll.

"Kindlasti võib väiksemaid sõdurikalmistuid olla Ida-Eestis, kus toimusid väga ägedad lahingud ja sealne maastiks viimase saja aasta jooksul on tundmatuseni muutunud. Me ei saa välistada, et selliseid kalmistuid võib veel metsa-, tee- või ka põlluharimistööde käigus välja tulla," sõnas Pärn.

Lõuna-Eestis on Pärna sõnul rohkem aga üksikhaudu või väiksemetele sõdurigruppidele mõeldud kalmistuid. Seal oli tema sõnul taganemisi rohkem ja pärast väikseid kokkupõrkeid kohalikud matsid mõned sõdurid.

Pärn rääkis, et väiksemaid hauagruppi võib välja tulla veel Saaremaal, kus Sõrve poolsaarel toimusid samuti ägedad lahingud.

Tallinnas Maarjamäel leiti teisipäeval Kommunismiohvrite memoriaali ehitajate poolt kaevetöödekäigus sadakonna Saksa sõduri säilmed.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: