Colombia president peatas rahukõnelused ELN-i mässulistega ({{commentsTotal}})

ELN-i võitlejad 2013. aastal.
ELN-i võitlejad 2013. aastal. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Colombia president Juan Manuel Santos peatas kolmapäeval rünnakute tõttu rahukõnelused Rahvavabastusarmee (ELN) mässulistega.

"Ma rääkisin Quito valitsusdelegatsiooni juhiga ja käskisin tal otsekohe tagasi tulla, et anda hinnang protsessi tulevikule," ütles Santos televisioonis.

Rahukõnelused Colombia viimase sissirühmitusega pidanuks jätkuma kolmapäeval naaberriigi Ecuadori pealinnas.

Valitsuse ja ELN-i 101-päevane relvarahu lõppes teisipäeva keskööl.

Kokkupõrked leidsid aset mõni tund enne ajutise relvarahu lõppu. ÜRO, kirikujuhid ja valitsusametnikud olid juba jõudnud kiita kõnelusi kui tähtsat saavutust vägivalla peatamiseks ja konflikti lõplikuks lahendamiseks.

ELN ja valitsusdelegatsioon olid väljendanud lootust, et kolmapäeval algama pidanud kõnelustel suudetakse relvarahu pikendada.

"Seletamatutel põhjustel ELN mitte üksnes ei keeldunud, vaid nad korraldasid täna hommikul terrorirünnakud," ütles Santos. "Täpselt sel päeval, mil pidanuks algama uued kõnelused."

Colombia mässulised kutsuvad valitsust tagasi läbirääkimistelaua taha

Colombia Rahvavabastusarmee (ELN) mässulised kutsusid kolmapäeval president Juan Manuel Santose valitsust ümber hindama otsust lahkuda relvarahu pikendamise kõnelustelt ning rõhutasid, et nemad on valmis läbirääkimiste jätkamiseks.

"Me tahame jätkata vestlusi ning et ükski vahejuhtum ei viiks nende katkemiseni, ja me kutsume neid üles ümber hindama oma lahkumist laua äärest," ütles mässuliste komandör Pablo Beltran.

Colombia rahudelegatsiooni teatel tehti kolmapäeva hommikul neli rünnakut, nende hulgas oli granaadirünnak mereväe valvepostile, milles sai kaks inimest viga.

ÜRO peasekretär António Guterres sõidab nädalavahetusel Colombiasse, et püüda rahuprotsessi edasi viia. Guterres kohtub Colombias muu hulgas nii Santose kui ka Colombia Revolutsiooniliste Relvajõudude (FARC) esindajatega.

Colombia endisest suurimast sissirühmitusest FARC-ist sai 2016. aasta lõpus Santosega sõlmitud rahuleppe järel partei, mis paneb maikuus peetavateks presidendivalimisteks välja ka oma kandidaadi.

Allikas: AFP-BNSHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: