Kanada süüdistab USA-d rahvusvaheliste kaubandusreeglite rikkumises

WTO logo.
WTO logo. Autor/allikas: Denis Balibouse/Reuters/Scanpix

Kanada esitas Maailma Kaubandusorganisatsioonile (WTO) kaebuse, milles süüdistab USA-d rahvusvaheliste kaubandusreeglite rikkumises.

Kanada 32-leheküljelises kaebuses viidatakse viisidele, kuidas USA uurib teistest riikidest pärit tooteid, tuues välja USA otsused, mis ulatuvad juba aastasse 1996, vahendas http://www.bbc.com/news/business-42639459.

Teiste süüdistuste hulgas ütleb Kanada, et USA arvutab tollimäärasid valesti ja takistab teistel osapooltel esitamast tõendeid enda kaitsmiseks, kuna info esitamise tähtaeg on liiga lühike.

Samuti süüdistab Kanada USA rahvusvahelist kaubanduskomisjoni erapoolikuses, sest vaidlused, mille vahel komisjoni kuus volinikku on võrdselt jaotatud, viivad automaatselt USA-d soosiva tulemuseni.

USA sõnul on Kanada väited alusetud.

Põhja-Ameerika kaubandusekspert, Rideau Potomac Strategy Groupi president Eric Miller ütles, et esitatud kaebuste maht on ennenägematu.

"See on globaalne, see hõlmab hulka aastaid, see on süstemaatiline, mis tähendab, et WTO juhtumite hulgas on see kindlasti väljaspool norme, arvestades selle ulatust ja ambitsiooni," ütles ta.

USA president Donald Trumpi on võtnud kaubanduses protektsionistliku seisukoha. Eelmisel aastal algatas USA kaubandusministeerium üle 80 dumpinguvastase ja tasakaalustava tollimaksu uurimise, mis on 46 protsenti rohkem kui aasta varem.

Sellised uurimised algatatakse enamasti erafirmade kaebuste tagajärjel ning need võivad tuua kaasa kõrged tollimaksud.

Sel nädalal teatas kaubandusministeerium tasakaalustava tollimaksu kehtestamisest Kanada trükipaberile.

USA ja Kanada vahel on käimas vaidlused nii piimatoodete, lennukite müügi kui ka saematerjali valdkonnas, samuti räägivad riigid taas Põhja-Ameerika vabakaubandusleppe üle.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: