USA kaubanduskomisjon otsustas Bombardieri dumpingumaksu vastu

Bombardier CS300.
Bombardier CS300. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA riiklik rahvusvahelise kaubanduse komisjon otsustas reedel mitte nõustuda valitsuse otsusega kehtestada 300-protsendiline tasakaalustav tollimaks Kanada Bombardieri lennukitele.

Komisjon otsustas häältega 4-0, et USA tootjatele ei ole kahju tekitatud, mis tähendab, et riigi kaubandusministeerium on sunnitud tollimaksust loobuma, kuivõrd tollimaksu kehtestamine vajaks nii komisjoni kui ministeeriumi heakskiitu. Kaubandusministeeriumi mitte toetamine on komisjoni jaoks haruldane käik, kuid oma põhjendusi see ei avalda enne märtsi.

Boeing esitas Bombardieri suhtes kaebuse, kui lennufirma Delta Air Lines tellis 75 CS-seeria lennukit. Boeingu süüdistuse kohaselt müüs Bombardier lennukeid hinnaga 19,6 miljonit dollarit tükk, mis on oluliselt vähem kui 33,2 miljoni dollarine tootmishind ja kaugelt vähem kui 79,5 miljoni dollarine kataloogihind.

Kuigi praeguse seisuga ei ole veel ühtegi lennukit tarnitud, otsustas USA kaubandusministeerium, et Bombardier sai ebaõiglast riigiabi ning müüs lennukeid dumpingu-hindadega. Bombardieri hinnangul kahju aga ei tehtud, kuivõrd Boeing ei paku sarnaseid lennukeid ja seega ei konkureeri Bombardieriga.

Oktoobris pärast kaubandusministeeriumi esialgset otsust ostis Prantsuse Airbus CS-seeria programmis enamusosaluse ning teatas, et lennukid ehitatakse Airbusi tehases Alabamas.

"Tänane otsus on võit innovatsioonile, konkurentsile ja õigusriigile. See on samuti võit USA lennufirmadele ja USA lennureisijatele," teatas Bombardier pärast otsuse avalikustamist.

Kanada välisminister Chrystia Freeland sõnas, et on otsusega väga rahul. "Kanada valitsus toetab alati jõuliselt lennutööstust ja selle töötajaid ebaõiglaste kaubandusmeetmete eest," ütles ta pressiteate vahendusel.

Otsust nimetas heaks uudiseks Briti tööstusele ka Briti peaminister Theresa May. "Bombardier ja selle innovaatiline tööjõud mängivad olulist rolli Põhja-Iirimaa majanduses," säutsus peaminister Twitteris.

Boeingu kõneisik teatas, et ettevõte peab põhjalikult uurima komisjoni otsust, enne kui otsustatakse mida edasi teha. Boeingul on võimalus komisjoni otsus kohtus vaidlustada.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: