Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trumpil täitub aasta USA presidendina, ees ootavad vahevalimised

Foto: AFP/Scanpix

Käesoleval nädalal täitub aasta Donald Trumpi vannutamisest USA presidendiks. "Välisilm" võttis selle aasta kokku.

Donald Trump astus aasta tagasi presidendiametisse kindla sõnumiga: "Ameerika ennekõike!"

Uut aastat alustab Trump ühe olulise sisepoliitilise võiduga. Viimase 30 aasta kõige ulatuslikum maksusüsteemi muudatus jõuab Ameerika inimesteni.

Samas tuleb eelmisest aastast alla neelata üks eriti mõru pill. Vaatamata mitmele katsele ei suutnud vabariiklased tühistada eelmise riigipea Barack Obama tervishoiureformi ehk Obamacare'i. Tõenäoliselt ei jõuta selleni ka tänavu, sest kongress valmistub sügisesteks vahevalimisteks ning Obamacare'i tühistamine ei pruugi vabariiklastele tuua loodetud hääli. Nimelt 62 protsenti inimestest, kes liitusid mullu Obamacare'iga, elavad osariikides, kus Trump 2016. aastal valimised võitis. Samuti on vabariiklastel veel selgelt meeles ajalooliselt neile kuulunud Alabama senati koha kaotus.

"Ma arvan, et demokraatidel on seekord võimalus saada enamus esindajatekojas. Praeguse seisuga on 29 vabariiklast otsustanud, et nad ei kandideeri uuesti. Demokraadid vajavad ainult 24 kohta, et saada esindajatekojas enamus. Ma ei ütle, et see kindlasti juhtub, aga see on nüüd võimalik," kommenteeris ajakirjanik Bob Schieffer.

Kongress on küll valimiste lainel, kuid vaatamata sellele soovib Trump näha rohkem seadusandlikke võite ning täita kampaanialubadusi.

Viimasel ajal on USA meedias taas kord tähelepanu saanud Põhja-Ameerika Vabakaubanduse Leping ehk NAFTA. USA, Kanada ja Mehhiko ametnikud hakkasid 1994. aasta lepingu muutmise üle läbirääkimisi pidama mullu augustis.

Reutersi andmetel on Kanada valitsus nüüd aga aina rohkem veendunud, et Trump kavatseb peagi NAFTA-ga lõpparve teha ning hakanud selleks juba ette valmistuma. Trump ning teised NAFTA kriitikud on öelnud, et leping on kahjustanud Ameerika lihttöölisi, sest suurettevõtete tootmine on kolinud Mehhikosse, kus on odavam tööjõud. Samas ütlevad NAFTA pooldajad, et see on kasulik olnud USA tarbijale, sest toodete hinnad on oluliselt langenud.

"Tennessee osariigi ekspordist läheb 40 protsenti Kanadasse ja Mehhikosse. Seega, selline kaubanduslepe nagu NAFTA on kriitilise tähtsusega," lausus ühenduse Farmers for Free Trade juht Brian Kuehl.

Samuti võib Trump tänavu kriipsu peale tõmmata Iraani tuumaleppele. Mõni päev tagasi otsustas ta küll tuumalepet toetada, kuid andis märku, et see võib olla viimane kord, kui Euroopa liidrid ei ole nõus kolme kuu jooksul leppe üle läbi rääkima.

"Iraani tuumalepe ei tööta. See raha ei ole läinud inimeste hüvanguks, vaid teenib ajatolla ja tema käsilaste huve," sõnas vabariiklasest senaator Lindsey Graham.

Taolised suured lepingud on jäänud Trumpile hambusse varemgi. Mäletatavasti otsustas Trump eelmisel aastal tõmmata USA välja nii Vaikse ookeani vabakaubandusleppest kui ka Pariisi kliimaleppest.

Trump tegi seda tegelikult ühel samal põhjusel - need olid presidendi hinnangul USA jaoks lihtsalt kehvad ja kahjulikud lepped.

George Washingtoni ülikooli õppejõu Matt Dalleki sõnul üritab Trump teatud mõttes ka muuta Barack Obama pärandit. "See, mida Trump teeb, on tänapäeva presidentide puhul tavaline samm, et põhimõtteliselt näidata, et linnas on ülemus, kes premeerib neid inimesi, kes teda valisid."

Eelmise presidendi pärand kummitab teatud mõttes aga Trumpi edasi. Obama poolt ametisse nimetatud Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) direktori James Comey vallandamine oli eriprokurör Robert Muelleri ametisse nimetamise tõukeks. Muelleri uurimine Trumpi kampaaniameeskonna ja Venemaa ametnike võimaliku koostöö kohta on kuid olnud USA meedia põhiteemaks. Uurimise käigus on neljale Trumpi kampaaniameeskonna liikmele esitatud süüdistus valetamises või riigivastases vandenõus.

"2018. aastal läheb see uurimine edasi ning see viiakse läbi ilma poliitilise sekkumiseta. President peaks keskenduma oma päevatööle, mina keskendun senaatoritööle ning me kõik peame laskma Muelleril oma tööd teha. Ma arvan, et ta on õige mees, õigel ajal," rõhutas vabariiklasest senaator Graham.

Muelleri uurimine võib kõige varem lõppeda sügisel, kuid tõenäoliselt kestab see veel ka vahevalimiste ajal. Kui demokraadid valimised võidavad ning saavutavad enamuse kongressi mõlemas kojas, siis on Trumpil kuni presidendiameti lõpuni keeruline seadusandlikke muudatusi teha. Seega võib see aasta olla USA poliitikas pöördelise tähtsusega.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: