Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vabariigi Presidendi Kantselei kolimiseks Narva pole seaduslikku alust

Pühad presidendi kantseleis
Pühad presidendi kantseleis Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

27. detsembril ilmus ERRi portaalis uudis „Kaljulaid kolib sügisel koos presidendi kantseleiga kuuks ajaks Narva”. Sellest ajast peale räägitaksegi, et presidendi kantselei kolib kuuks ajaks Narva, kui seal valmib Vaba Lava maja. Heidame aga pilgu seadustele ja presidendi sõnadele.

Eesti Vabariigi põhiseadus on koostatud targalt: ei mainita Vabariigi Presidendi Kantseleid, rääkimata linnast, kus see asuma peaks. Põhiseaduses pole kordagi nimetatud Tallinna ega Narvat ka üheski teises seoses. Küll aga on kirjas Tartu: §-s 122 tõdetakse „Eesti maismaapiir on määratud 1920. aasta 2. veebruari Tartu rahulepinguga ja teiste riikidevaheliste piirilepingutega.”

Seevastu Vabariigi Presidendi töökorra seadus sätestab üheselt, et „Vabariigi Presidendi Kantselei asukoht on Tallinn” (§ 21, lg 3). Kuni Vabariigi Presidendi töökorra seadust ei muudeta, pole Vabariigi Presidendi Kantseleil õiguslikku alust kolida Narva.

Millest aga kõneles president Kaljulaid? Tema lubas kolida „kogu oma kontori üheks kuuks Narva, kui Vaba Lava oma maja tõepoolest valmis saab,” nagu igaüks võib veenduda ERRi portaalis ilmunud Toomas Sildami reportaažile lisatud videolõigust, mis pärineb Kersti Kaljulaiu eelmise aasta lõpus Dmitri Pastuhhovile antud intervjuust.

Mõistagi on Eesti Vabariigis igaühel õigus kolida oma kontor sinna, kuhu ta ise soovib. Kui presidendil on mõni erakontor, võib ta selle soovi korral iga hetk Narva kolida. Kui küsimuse all on Vabariigi Presidendi Kantselei kolimine, tuleb selleks muuta Vabariigi Presidendi töökorra seadust. •

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil [email protected]. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel. Artikli kommentaariumist eemaldatakse autori isikut ründavad ja/või teemavälised, ropud, libainfot sisaldavad jmt kommentaarid.

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: