X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Raik: president peaks Narvas minema ka poodi ja kontserdile

Katri Raik.
Katri Raik. Autor/allikas: Andres Tennus, Tartu ülikool

Narva eluga hästi kursis olev Narva linnavolikogu liige Katri Raik ütles, et president Kersti Kaljulaid peaks enne kuuks ajaks Narva kolimist tegema selgeks, mida narvakad temalt ootavad ja kohtuma ka lihtsate inimeste ning kodanikuaktivistidega.

Raik ütles ERR-ile, et Narva inimeste suhtumine presidendi ümberasumisse saab olema ilmselt väga erinev. "See sõltub sellest, kuidas presidendi kantselei viibimine Narvas hakkab välja nägema. Narva inimesed on selliste aktsioonide suhtes üsna skeptilised - et tulevad Tallinnast, õpetavad meid elama, ja lähevad kähku oma Tallinnasse tagasi," sõnas Raik.

Raik soovitab presidendil enne Narva minemist küsida Narva inimeste käest, mida sellest ideest arvatakse, mida temalt oodatakse ja siis panna kokku Narvas olemise kontseptsioon.

"Need ei peaks olema sellised pidulikud kohtumised linnavalitsuses ja Tartu Ülikooli Narva kolledžis, kus ka ikka käiakse, aga need peaks olema kohtumised Narva Bazaari, Narva eelarvamusfestivali eestvedaja Valeria Lavrovaga, Narva noore peaarhitekti Ivan Sergejeviga, Narva ajakirjanikega. Need peaksid olema natuke raamist välja kohtumised kodanikuühiskonna aktivistidega," soovitas Raik.

Raiki jaoks on küsimus ka see, kuidas sellest kuust ajast võtta välja kõige rohkem kasu Narva inimeste jaoks. "Kas presidendi kantselei töötajad ja president käivad Narvas ka toidupoes? Kas nad käivad Narvas ka mõnel kultuuriüritusel? Kas nad lähevad ka Narva haiglasse või Narva hooldekodusse? Kuidas see kuu aega saab olema sisustatud? Ja kas selle kuu aja jooksul piisavalt toetatakse kohalikke aktiivseid inimesi, kelle käes on Narva elu edendamine?"

Ta arvas, et kui president jõuab kuu aja jooksul selgusele, et Narva vajab näiteks seda, et riigimakse tuleb rohkem tuua Narva tagasi, et arendada Narva ettevõtlust ja presidendil õnnestub veenda Eesti poliitikuid, et see on üks hea mõte, ja Narvale sünnib midagi head, siis see on lõpmata hea algatus.

Raiki sõnul on aga kindlasti tegemist ka sümboolse sammuga, sest paljud inimesed isegi ei tea, kes on Eesti president.

Raik näeb selles sammus positiivset mõju ka välismeediale. "Narva on välismeedia huviorbiidis, Narvast kirjutatakse palju. Kirjutatakse piirist, venelastest, vene keelest, kehvast elustandardist. Natukene on välismeediale Narva vahest Eesti häbiplekk. Ilmselt siin presidendi kohalolek ja Narvas antud intervjuus oleks positiivne," ütles Raik.

Presidendi algatus tekitas Raikis ka mitmeid kahtlusi ja küsimusi. "Kas on siis nii, kes muidu sõidavad trammiga Kadriorgu kohtuma presidendiga, hakkavad sõitma Elroni rongiga Narva presidendiga kohtuma. Siin tekib teine küsimus ka, et meil on veel Eestis neid piirkondi, mis ei ole kõige rohkem meie kaardil ja meie meeltes. Kas järgmine koht, kuhu president läheb on Põlva," lausus Raik.

Lõpuks ei muuda Raiki sõnul miski seda, et Tallinn on Eesti pealinn.

Raik võttis presidendi plaani suhtes põgusalt sõna ka sotsiaalmeedias.

President Kersti Kaljulaid lubas telekanalile ETV+ antud aastalõpuintervjuus, et kolib tuleval sügisel koos presidendi kantseleiga kuuks ajaks Narva ja kasutab tööpaigana seal avatavat Vaba Lava teatrikompleksi.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: