Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA võttis kinni Hiina heaks töötanud endise CIA ametniku

Luure Keskagentuur (CIA).
Luure Keskagentuur (CIA). Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA võimud võtsid vahi alla Luure Keskagentuuri (CIA) endise töötaja, keda kahtlustatakse selles, et ta aitas Pekingil leida Hiinas tegutsevaid CIA informaatoreid.

2010. aastal Hiina võimude poolt alustatud CIA allikavõrgustiku hävitamine tõi kaasa ka mitmete USA heaks töötanud informaatorite surma, vahendas Axios ajalehte New York Times.

Väidetavalt tapeti või pandi vangi rohkem kui kümme USA informaatorit ning ekspertide hinnangul oli see CIA jaoks suur tagasilöök, mis on võrreldav kunagiste reetmistega Aldrich Amesi ja Robert Hansseni poolt.

Vahistatuks on Jerry Chun Shing Lee, kes lahkus CIA-st 2007. aastal ning asus elama Hongkongi. Mees vahistati pärast aastaid kestnud juurdlust - Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI) alustas uurimist 2012. aastal, kui CIA informaatorid Hiinas järjest kaduma hakkasid.

Lee oli lekitaja otsingute keskmes pikemat aega ja paljud luureametnikud uskusid, et ta oli riigireetur. Teised ametnikud aga olid arvamusel, et Hiina valitsus oli häkkinud CIA salajastesse sidekanalitesse, mille abil USA Hiinas viibivate informaatoritega kontaktis oli.

Justiitsministeeriumi pressiteate kohaselt võeti Lee vahi alla John F. Kennedy nimelises rahvusvahelises lennujaamas. Lee eelnevate USA-s käikude ajal oli FBI kusjuures kontrollinud Lee pagasit ja eluruume ning leidnud riigikaitset puudutavaid materjale, mille omamiseks tal õigust ei olnud.

Muuhulgas oli tema asjade seas ka kaks märkmikku, kus oli käsitsi kirjutatud märkmeid riigisaladuste, sealhulgas ka CIA töötajate ja informaatorite isikuandmete kohta.

Kolmapäeval seisis Lee juba New Yorgis föderaalkohtu ees ning talle esitati ametlik süüdistus riigikaitset puudutava informatsiooni ebaseaduslikuks käitlemises.

53-aastane Lee on naturaliseeritud USA kodanik ja CIA-s töötas ta aastatel 1994-2007.

Hetkel pole veel selge, miks Lee käesoleval kuul järjekordse riski võttis ja uuesti USA-d külastas, kuigi FBI oli teda juba varem kahtlustanud ja ka üle kuulanud.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: