Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Prantsusmaa ja Suurbritannia sõlmisid piirijulgeolekukoostöö leppe

Prantsuse president Emmanuel Macron ja Briti peaminister Theresa May.
Prantsuse president Emmanuel Macron ja Briti peaminister Theresa May. Autor/allikas: Stefan Rousseau/Pool via AP/Scanpix

Prantsusmaa ja Suurbritannia allkirjastasid neljapäeval uue leppe, mille eesmärk on tugevdada piirijulgeolekut.

Pooled leppisid kokku "uue leppe allkirjastamises, et tugevdada meie jagatud piiri haldamist", öeldi Briti peaministri Theresa May ja Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni tippkohtumise järel avaldatud ühisavalduses.

Tippkohtumise järel peetud pressikonverentsil ütles May, et Suurbritannia ja Prantsusmaa on jätkuvalt pühendunud pikaaegse Le Toquet' leppe põhimõtetele. Leping allkirjastati 2003. aastal.

Siiski lepiti Calais' sadamalinna ja teiste piiripunktide osas kokku lisameetmetes ning Suurbritannia lubas investeerida Prantsusmaal piirijulgeoleku tugevdamisse 50 miljonit eurot, lisas May.

Raha läheb tarade ehitamisele, videokaamerate paigaldamisele ja tuvastamistehnoloogiale, ütles ta.

Macron nimetas uut piirijulgeolekukoostöö lepet Sandhursti leppeks ning ütles, et see aitab kaasa piirihaldusele. Tippkohtumine toimus Londonist edelas Sandhursti sõjaväeakadeemias.

"See, mida Calais inimesed peavad üle elama, pole rahuldav ning seetõttu allkirjastasid meie siseministrid täna meie juuresolekul uue leppe," lausus Macron.

Macroni sõnul vähendavad leppes ette nähtud meetmed nende migrantide menetlemist, kes kogunevad Calais'sse lootuses pääseda sealt edasi Suurbritanniasse, ning lubavad kohelda neid inimlikumalt ja efektiivsemalt.

Macron tahab, et Suurbritannia võtaks Calaist vastu rohkem migrante, kuid neljapäeval konkreetset numbrit ei mainitud.

Piirijulgeolek on "ühine väljakutse ning me saame olema edukad üheskoos", lisas Macron.

Allikas: AFP-AP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: