Ebavõrdsus kasvab: 42 inimesel on sama palju vara kui 3,7 miljardil

Lõhe vaeste ja rikaste vahel suureneb.
Lõhe vaeste ja rikaste vahel suureneb. Autor/allikas: Gerard Julien/AFP/Scanpix

Abiorganisatsiooni Oxfam andmeil kasvab majanduslik ebavõrdsus üha enam: värske aruande järgi kuulub 42 inimesele sama palju vara kui 3,7 miljardile vaeseimast elanikkonnast.

Oxfam avaldas värsked andmed traditsiooniliselt enne Davosi majandusfoorumit, kuhu koguneb osa maailma rikkaimatest inimestest.

Aruande järgi on viimasel aastal tekkinud rekordkiirusel miljardäre – üks iga kahe päeva jooksul. Samal ajal pole vaesema 50 protsendi jõukus kasvanud. 82 protsenti 2017. aastal loodud ülemaailmsest jõukusest läks rikkaimale ühele protsendile.

Abiorganisatsiooni sõnul on "vastuvõetamatu ja jätkusuutmatu", et väike vähemus kogub nii palju rikkust, samal ajal kui sajad miljonid inimesed virelevad vaesuses. Organisatsioon kutsus poliitikuid asendama kõlavaid ebavõrdsuse loosungeid poliitikatega, mis võitlevad maksudest kõrvalehoidmisega ja tõstavad töötajate palku.

Aktsiaturgude õitseng on olnud peamine põhjus, miks niigi rikaste varandus mullu veelgi kasvas. Amazoni asutaja Jeff Bezose vara väärtus tõusis eelmise aasta kümnel esimesel päeval aktsiatõusu tulemusel kuue miljardi dollari võrra, mis tegi temast maailma rikkaima inimese.

Oxfam ütles, et muutis oma jõukuse arvutusi, kuna sai pangalt Credit Suisse uusi andmeid. Kui mullu avaldatud raporti järgi kuulus kaheksale mehele sama palju vara kui vaeseimale 3,6 miljardile, siis uute andmete järgi jagunes rikkus toona hoopis 61 inimese vahel. Aastal 2009 oli vastav näitaja 380.

Aastatel 2006-2015 kasvas miljardäride jõukus keskmiselt 13 protsenti aastas. Mullu kasvas miljardäride jõukus 762 miljardi dollari võrra, millega võiks kaotada maailmast äärmise vaesuse seitse korda. Üheksa kümnest maailma 2043 dollarimiljardärist on mehed.

Toimetaja: Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: