Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tallinn soovib lagunevale Maarjamäe memoriaalile ekspertiisi

Foto: Siim Lõvi /ERR

Tallinna linn soovib, et lagunevale Maarjamäe memoriaalile tehakse arhitektuuriline ja muinsuskaitseline ekspertiis, et otsustada, kas võtta see kaitse alla või mitte.

Justiitsminister Urmas Reinsalu juures arutasid ministeeriumide ja Tallinna esindajad, kuidas tagada memoriaali ohutus. Memoriaal on viletsas seisus ja kohati ohtlik. Linnavalitsus on sinna paigutanud ka ohutustahvleid.

"Tähtis on, et inimeste ohutus oleks tagatud, kui kommunismiohvrite memoriaal avatakse, siis kindlasti ka inimeste liikumine sinna sageneb," ütles Reinsalu.

Abilinnapea Andrei Novikov rääkis, et Riigi Kinnisvara AS (RKAS) tellis ohutustöödeks ekspertiisi kahe aasta eest, kuid praegune olukord võib eeldada teistsuguste ohutustööde tegemist. Novikov lisas, et samuti tuleks otsustada, kas võtta memoriaal muinsuskaitse alla ja milliseid eritingimusi see kaasa tooks.

"Juba pikemat aega on arhitektide poolt selline seisukoht olemas, et see ala on maastikuarhitektuuri mõttes väga väärtuslik ja ka linn on väljendanud oma seisukohta, et see on väärtuslik ala ning kogu see kompleks peaks olema käsitletud ühe kompleksina," lisas Novikov.

Memoriaal asub reformimata riigimaal, kuid sellel asuv obelisk kuulub linnale. 2016. aastal on nii linn kui justiitsministeerium teinud ettepaneku, et kogu territooriumi võiks käsitleda ühe kompleksina. Kellele see kuuluma hakkaks, pole otsustatud.

"Täna on paar vallasasja või rajatist on Tallinna linna bilansis, siis iseenesest sisuliselt kogu see territoorium nö faktiline võim selle territooriumi üle on ikka riigil, kuna tegemist on reformimata riigimaaga ja riik peab ka langetama otsuse," lausus Reinsalu. Ta avaldas lootust, et lähiajal saabub selgus, kellele kompleks kuuluda võiks.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: