Patsientide huve esindavat liitu rahastavad ravimitootjad ja apteegikett

Apteek.
Apteek. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Patsientide liit saab rahalist tuge ravimifirmadelt, samas osaleb liit ravimikomisjonis, kus otsustatakse, milliste tootjate ravimid lähevad soodusravimite nimekirja.

Eesti Päevaleht kirjutab, et sotsiaalministeeriumil polnud aimugi, kes on seadusloomesse kaasatud liidu rahastajad ning tekib küsimus, kui eetiline on samal ajal olla ravimifirmade huve kaitsvates komisjonides.

Liitu juhivad 12 aastat apteegiketti Apotheka juhtinud proviisor Kadri Tammepuu ja jurist Kaido Kolk, kes on ühtlasi Elva haigla nõukogu liige, Tammepuu on varem töötanud ka ravimite hulgimüüjate ProMed ja Magnum Medical juures.

Lehe andmetel rahastavad liitu suured rahvusvahelised ravimitootjad Pfizer, Novo Nordisk, Roche ja Lundbeck, kuid ka Südameapteegi ketti pidav Pharma Holding ning lisaks erameditsiinikeskus Confido, Carmen Catering, Salvest ja Tederi advokaadibüroo.

Tammepuu sõnul teenivad nad tulu ka liikmetele jagatava apteekide sooduskaardi ehk tervisekaardi programmist, samuti patsientide õiguste teemaliste tasuliste loengute eest.

"Esindan patsientide huve ja minu hinnangul on mu seisukohad täiesti sõltumatud," kinnitas Tammepuu.

Tema sõnul valmistavad komisjoni töös materjalid ette riigi esindajad, kes peavad ka tootjatega läbirääkimisi ning otsuseid tehakse materjalide alusel konsensuslikult ja eriarvamused protokollitakse.

"Patsiendiorganisatsioonidel on kaheksaliikmelises komisjonis kaks häält. Teine on puuetega inimeste kojal. Seega on meil seal pigem järelevalvaja roll," selgitas Tammepuu.

Patsientide liidu teine juht Kaido Kolk kinnitas, et patsientide liit esindab igal pool oma liikmete huve. "Kogu meie tegevus ja otsused on olnud patsientide seisukohalt vajalikud ja põhjendatud," märkis ta.

Kolk osaleb patsientide liidu esindajana ka sotsiaalministeeriumi juures tegutsevas tervishoiuteenuste kvaliteedi eksperdikomisjonis, kus arutatakse patsientide tehtud kaebuste ja ravivigade üle.

Sotsiaalministeeriumile tuli üllatusena, et patsientide liitu rahastavad ravimitootjad ja apteegikett.

"Siiani on Eesti patsientide liit olnud koostöös sotsiaalministeeriumiga konstruktiivne ja esindanud patsientide huve ning pole olnud alust kahtlustada nende kallutatust,” ütleb ministeeriumi pressiesindaja Eva Lehtla.

"Vajadust nõuda huvide deklareerimist tervisevaldkonna nõuandvate eksperdikogude liikmetelt arutati ministeeriumis juba möödunud aasta hilissügisel. Leiti, et see on vajalik ja selleks on kavas süsteem lähiajal ka sisse viia," lisas ta.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: